Gatavo.com Logo 512x512px

Lieldienu ēdieni

Lieldienu ēdieni

Lieldienu ēdieni. Senie latvieši uzskatīja, ka Lieldienās ēdieniem ir jābūt apaļiem, saules simboliku attēlojošiem. Piemēram, olas, zirņi, keksi, rauši utt.

Olu krāsošana un ēšana ir neatņemama Lieldienu tradīcija jau vairākus gadus. Olas ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatījuši par stiprinājumu un maģisku līdzekli dzīvībai un auglībai. Pavasara saulgriežos it īpaši pastiprinās šis auglības spēks. Ar olām Lieldienās saistītas daudz tradīciju un rotaļu. Viena no populārākajām tradīcijām ir krāsot olas; mainīties ar citiem; tās dāvināt un piedalīties olu kaujās.

Lieldienu ēdieni

Zemāk piedāvāšu klasiskās un netik klasiskās receptes, ko varētu pagatavot savam Lieldienu galdam. Noteikti ir jānovāra olas priekš olu kaujām, bet arī jāpagatavo kāda garda maltīte, kur olas ir galvenā sastāvdaļa. Lieldienās ir pierasts piknikot, tāpēc bez kādas gardas šašlika receptes neiztikt. Pie siltas tējas vai, iespējams, kāda stiprāka dzēriena, iederās plācmaizīte vai kūka. Aplūko receptes un smelies iedvesmu! Lai labi garšo!

Uzkodas:

Salāti:

Pamatēdiens:

Deserti: 

Dzērieni:

Par Lieldienu ticējumiem, olu krāsošanu plašāk vari izlasīt rakstos: “Lieldienu ticējumi” un “Lieldienas un ēdieni

Vai zināji, ka Lieldienu zaķis, simbolizē nevainību, mīļumu un auglību. Saskaņā ar kādu leģendu dieviete Ēostre katru pavasari pārvērta vienu putnu par zaķi un sūtīja kā labo gariņu pie cilvēkiem, lai noskaidrotu, kas notiek viņu mājās. Kā atlīdzību par šo darbu dieviete zaķim reizi gadā ļāvusi dēt raibas olas. Tomēr oficiāli literatūrā Lieldienu zaķis pirmo reizi minēts tikai ap 1500.gadu.

“Baltas pūkas zemi klāj,
Zaķis mums ar asti māj,
Liela diena nu ir klāt,

Jāiet olas ripināt.”

Tev varētu arī patikt

Atbildēt