Gatavo.com Logo 512x512px

Pavasara biezpiens ar zaļumiem

Pavasara biezpiens ar zaļumiem
 • Sagatavošanas Laiks
  5 min
 • Gatavošanas Laiks
  2 min
 • Gatavs
  7 min

Pavasara biezpiens ar zaļumiem. Nezinu kapēc, bet man biezpiens ir tāds pavasara, vasaras ēdiens. Neesmu liela biezpiena ēdāja, bet citreiz sagribās. Pirmie pavasara dārzenīši ar svaigu biezpieniņu, piemēram, brokastīs, īsta bauda. Izmēģini!

Citas līdzīgas receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Biezpiens (līdz 20. gadsimtam saukts par kupinātu pienu vai kupuša pienu) ir piena olbaltumvielu kazeīna produkts, ko iegūst saraudzējot pienu, vājpienu vai paniņas un no iegūtās masas atdalot sūkalas. Saraudzēšanu veic, pievienojot mezofilo pienskābes baktēriju Lactococcus lactis un Lactococcus cremoris ieraugu. Papildus var arī pievienot recināšanas fermentu preparātus. Iegūtā produkta konsistence ir atkarīga no izmantotā piena tauku satura (piemēram, biezpiens, kas ražots no pilnpiena, ir mīksts un viegli klājams, bet vājpiena biezpiens ir drupans un nedaudz sulojas). Tajā ir daudz bioloģiski vērtīgu olbaltumu. Tas satur minerālvielas — Ca, P, Fe un Mg. Tajā ir visas neaizstājamās aminoskābes.

Pirmie rakstveida avoti, kur varētu būt minēts biezpiens Latvijā, ir Rīgas jezuītu kolēģijas 16. gadsimta sākumā un 17. gadsimta beigās latīniski sarakstītie pārdošanas dokumenti. Tajos parādās apzīmējums sabiezināts piens, ar ko gan tikpat labi varētu būt bijis domāts arī siers. Etnogrāfe Linda Dumpe izteikusi pieņēmumu, ka, ja tas tomēr bijis biezpiens, tad biezpiens varētu būt bijis viens no jezuītu muižu piensaimniecību ražojumiem.

Vēlāk biezpiens minēts Georga Manceļa 1636. gadā izdotajā latviešu valodas vārdnīcā Lettus un Jāņa Langija 1685. gadā izveidotajā latviešu-vācu vārdnīcā, kurās pirmo reizi parādās tā latviskie nosaukumi — kupināts piens un kupuša piens. Tie cēlušies no darbības vārdiem „kupt” un „kupināt” ar nozīmi „sildot recināt”. 19. gadsimtā šie apzīmējumi sāk izzust un 20. gadsimtā tos jau aizstājuši nosaukumi — biezpiens, baltpiens un sildītais piens.

Droši vien ikviens ir dzirdējis teicienu, ka jāēd vairāk biezpiena, lai uzlabotu atmiņu. To visbiežāk kā komentāru izsaka, kad aizmirsies kaut ko izdarīt. Biezpiena gatavošanas prasmes mūsu zemē tiek attīstītas jau ļoti ilgu laiku, pat gadu tūkstošus – to apliecina arheoloģiskajos izrakumos atrasti ap 1000 gadu p.m.ē. veidoti māla kāstuvju fragmenti.

Lai labi garšo pavasara biezpiens ar zaļumiem!

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Gurķi un redīsus nomazgā, nosusini un sagriez kubiciņos vai sarīvē.

  Solis 2

  Zaļumus nomazgā, nosusini un smalki sakapā.

  Solis 3

  Bļodā liec biezpienu, pievieno sagrieztos dārzeņus, zaļumus, pusi no mikrozaļumiem (otru pusi atstāj pārkaisīšanai), krējumu vai turku jogurtu, sāli un visu samaisi.

  Solis 4

  Pārkaisi ar atlikušajiem mikrozaļumiem. (Tas vairāk smukumam.)

  Secinājums

  Var likt uz maizītes, lielisks brokastu ēdiens. Labi iet arī pie ceptas gaļiņas vai zivs. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi