Gatavo.com Logo 512x512px

Ko gatavot Mārtiņdienā

Ko gatavot Mārtiņdienā

Ko gatavot Mārtiņdienā? Mārtiņdiena man asociējas ar skolas laikiem – tirdziņu un svētku koncertu. Ar Mārtiņdienu, manuprāt, arī sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks. 

Jāsaka godīgi, ka Mārtiņdienu neesmu baigi svinējusi kā svētkus. Domāju, ka šogad šim būtu jāmainās. Tu svini Mārtiņdienu?

“Atbrauca Mārtiņš,
Atrībināja,
Pakāra mēteli
Vārtu stuburā.
Aizbrauca Mārtiņš,
Norībēja,
Aiznesa mēteli
Zobena galā.”

Kas ir Mārtiņdiena?

Svētā Mārtiņa dienu ir par godu Svētajam Mārtiņam, kuras ietekmē Apkūlības latviešu valodā ieguva arī Mārtiņa jeb Mārtiņdienas nosaukumu. Tad beidzās pieguļas un ganu laiks. Pēc Saules kalendāra Mārtiņdiena iezīmē viduspunktu starp rudens saulgriežiem (Miķeļiem) un ziemas saulgriežiem (Ziemassvētkiem) un tiek svinēta novembra vidū. Mārtiņos beidzās Veļu laiks un sākās Sala laiks.

Vēsturiski šo svētku izcelsme meklējam jau pirms 16. gadsimta, kad svinēta par godu romiešu karavīram Mārtiņam, kurš kā vēsta hronikas – kādam salstošam ubagam atdevis savu apmetnis, vēlāk nosapņojot, ka tas bijis Jēzus Kristus. Mārtiņš nevēlējās kļūt par garīdznieku, tāpēc paslēpās putnu kūtī, taču draudzes pārstāvji, kuri viņu visur meklēja, sadzirdot putnu klaigas – atrada bēgli. Šis atgadījums latviešu ticējumos atspoguļo gaiļa kaušanu un Mārtiņbērnu gājienus.

Ko gatavot Mārtiņdienā?

Ko gatavot Mārtiņdienā – sāpīgais jautājums. Lielā vai mazā mērā, tas ir atkarīgs no cilvēku gaumes, garšu kārpiņām un laika. Citreiz jau nevajag pagatavot sarežģītu ēdienu, pietiek ar skaisti klātu galdu un kopā būšanu, lai radītu svētku sajūtu.

Ticējumi vēsta, ka vistas kaujot Mārtiņdienā par godu Mārtiņam Luteram. Vēl vēsta, ka Mārtiņdienā mūsu senči taisīja bumbas jeb pītes no zirņiem, pupām, kartupeļiem un kaņepēm, ko visu sagrūda piestā un saspieda bumbās.

Mārtiņdiena ēdiena receptes

Ko gatavot Mārtiņdienā

Pavadām rudeni un sagaidām ziemu ar kādu gardu cepeti. Mārtiņdiena ir slavena ar cepešu gatavošanu. 

Protams, neaprobežojamies tikai ar cepeti. Ir tik daudz ko gatavot un baudīt!

Zivs ēdieni

Deserti

Vairāk receptes meklē sadaļā – Receptes!

Lai skaisti svētki!

Tev varētu arī patikt

Atbildēt