Mārtiņdiena jeb Mārtiņi – ko tajā gatavot?

svētku cepetis uz galda

“Atbrauca Mārtiņš,
Atrībināja,
Pakāra mēteli
Vārtu stuburā.
Aizbrauca Mārtiņš,
Norībēja,
Aiznesa mēteli
Zobena galā.”

Mārtiņdiena man asociējas ar skolas laikiem – Mārtiņdienas tirdziņu un svētku koncertu. Ar Mārtiņdienu, manuprāt, arī sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks. 

Jāsaka godīgi, ka Mārtiņdienu neesmu baigi svinējusi kā svētkus. Domāju, ka šogad šim būtu jāmainās. 

Kas ir Mārtiņdiena?

Svētā Mārtiņa dienu ir par godu Svētajam Mārtiņam, kuras ietekmē Apkūlības latviešu valodā ieguva arī Mārtiņa jeb Mārtiņdienas nosaukumu. Tad beidzās pieguļas un ganu laiks. Pēc Saules kalendāra Mārtiņdiena iezīmē viduspunktu starp rudens saulgriežiem (Miķeļiem) un ziemas saulgriežiem (Ziemassvētkiem) un tiek svinēta novembra vidū. Mārtiņos beidzās Veļu laiks un sākās Sala laiks.

Vēsturiski šo svētku izcelsme meklējam jau pirms 16. gadsimta, kad svinēta par godu romiešu karavīram Mārtiņam, kurš kā vēsta hronikas – kādam salstošam ubagam atdevis savu apmetnis, vēlāk nosapņojot, ka tas bijis Jēzus Kristus. Mārtiņš nevēlējās kļūt par garīdznieku, tāpēc paslēpās putnu kūtī, taču draudzes pārstāvji, kuri viņu visur meklēja, sadzirdot putnu klaigas – atrada bēgli. Šis atgadījums latviešu ticējumos atspoguļo gaiļa kaušanu un Mārtiņbērnu gājienus.

Ko gatavot Mārtiņdienā?

Sāpīgais jautājums, ko gatavot? Un ko gatavot svētkos? Lielā vai mazā mērā, tas ir atkarīgs no cilvēku gaumes, garšu kārpiņām un laika. Citreiz jau nevajag pagatavot sarežģītu ēdienu, pietiek ar skaisti klātu galdu un kopā būšanu, lai radītu svētku sajūtu.

Ticējumi vēsta, ka vistas kaujot Mārtiņdienā par godu Mārtiņam Luteram. Vēl vēsta, ka Mārtiņdienā mūsu senči taisīja bumbas jeb pītes no zirņiem, pupām, kartupeļiem un kaņepēm, ko visu sagrūda piestā un saspieda bumbās.

Mārtiņdiena ēdiena receptes

Pavadām rudeni un sagaidām ziemu ar kādu gardu cepeti. Mārtiņdiena ir slavena ar cepešu gatavošanu. 

Protams, neaprobežojamies tikai ar cepeti. Ir tik daudz ko gatavot un baudīt!

.. zivs ēdieni

.. kā tad bez saldā ēdiena

Vairāk desertus meklē šeit>>

Vairāk receptes meklē sadaļā – Receptes!

Svētki nevar būt par daudz!

Atbildēt