Gatavo.com Logo 512x512px

Svētku galds Latvijas Dzimšanas dienai

Svētku galds Latvijas Dzimšanas dienai

Svētku galds Latvijas Dzimšanas dienai. 18. novembris  ir svētki, kad visi Latvijas iedzīvotāji ir vienoti, lepni par valsti kurā dzīvo. Esmu latviete un no sirds priecājos, ka man ir iespēja dzīvot tik skaistā zemē un to saukt par savām mājām. Tāpēc Latvijas dzimšanas dienu es svinu ar skaisti klātu galdu. 

Latvijas karogs


Latvija

Latvijas Republikas proklamēšanas diena ir Latvijas neatkarības pasludināšanas atzīmēšanas diena, kas tiek svinēta 18. novembrī (Vieglākos vārdos – Latvijas Dzimšanas diena.)

1918. gadā šajā dienā Latvijas Tautas padome Rīgas pilsētas 2. teātra (pašreizējā Latvijas Nacionālā teātra) ēkā paziņoja, ka suverēnā valsts vara Latvijā ir pārgājusi tās rokās un vērsās pie Latvijas pilsoņiem ar uzsaukumu, kurā pasludināja, ka Latvija ir patstāvīga, neatkarīga un demokrātiska republika un to vada Latvijas Pagaidu valdība.

Mūsdienās 18. novembris ir valsts oficiālā brīvdiena, kad visā valstī iedzīvotāji tiek kopīgi aicināti uz pasākumiem, piemēram, koncertiem, ballēm, izrādēm, izstādēm, lekcijām vai radošajām darbnīcām. Galvaspilsētā Rīgā svētku svinības sākas ar svinīgo gājienu un ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa, kurā piedalās valsts prezidents un citas amatpersonas. Svinīgajā dienā, lai uz pasākumiem būtu iespējams nokļūt ikvienam, Rīgā sabiedriskais transports ir bez maksas.

Tā kā novembrī tiek atzīmēta gan Lāčplēša diena, gan Latvijas Republikas proklamēšanas diena, tad novembra mēnesis tiek uzskatīts par svētku mēnesi. Šajā laikā pie krūtīm tiek piesprausta sarkanbaltsarkanā lentīte.

Svētku galds Latvijas Dzimšanas dienai

Kā jebkuros svētkos, arī 18. novembrī, galdā ceļ tradicionālos latviešu ēdienus. Bet noteikti viena no galvanajām maltītēm ir kūka, Latvijas karoga krāsās, svinam tak dzimšanas dienu. 

Cilvēki ēd ar acīm, tādēļ ļoti svarīgs ir arī vizuālais noformējums – gan ēdienam, gan galdam. Klāj galdu ar sarkanu vai baltu galdautu. Šie ir svētki, kuros sarkanā krāsa būs īstā. Ja izmantosi sarkanu galdautu, tad ļoti skaisti izskatīsies balti šķīvji ar tumši sarkanu skaisti salocītu salveti uz tiem. Pa vidu galdam vari izveidot baltu un sarkanu sveču taku, ar baltskarano lentīti. Tik vienkārši, bet gaumīgi. 

  • Sarkanā samta kūka
    Sarkanā samta kūka ir Latvijas Dzimšanas dienas kūka, tās krāsas dēļ. Taču patiesībā, šī kūka ir radusies ASV (lasi zemāk). Kūkas ir jāēd, īpaši svētkos!
  • Sarkanā velveta kūka
    Rulletes garšo visiem, viegli paņemt un apēst.
  • Mannā buberts
    Varbūt liksies, ka šis nav īstais svētku deserts, taču tā vienkāršība un krāsu gamma ir šiem svētki dikti piemērota. Pagatavo mannā bubertu un aizved sevi uz lakiem, kad nekas garšīgās par šo nebija.
  • Biešu salāti
    Biešu salāti ar kazas sieru un riekstiem ir tiešām ātrs un sātīgs ēdiens. Kazas siera vietā var izmantot, piemēram, Fetas sieru.
  • Vārīti kartupeļi ar zaļumiem
    Saka, ka mēs latvieši esam kartupeļa ēdāji. Un tu esi īsts latvietis, ja ēd dilles un lociņus. Nu es nezinu, kā īsti ir, bet kartupeļi ir mans ēdiens.
  • Alū sutinās cūkas cepetis
    Pie kartupeļiem iederas kāds kārtīgs svēktu cepetis. Izmēģini šo gardo recepti!
  • Dzērveņu ābolu kokteilis
    Lai svētku galds būtu pilnīgs ir nepieciešams dzeramais. Esmu par to, ka ir jāgatavo mājās. Tāpēc izmēģini šo pavisam vienkāršo dzēriena recepti.

Saules Mūžu Latvijai!

Tev varētu arī patikt

Atbildēt