Gatavo.com Logo 512x512px

McDonalds

McDonalds

McDonalds. Kādu laiciņu atpakaļ, staigājot pa Vecrīgu, Kaļķu ielu, nodomāju, ka šeit ir tik kluss. Tomēr pie McDonald`s kaut kāda rosība vēl ir. Itkā tik zināmais, tomēr noslēpumainais McDonald`s lika man aizdomāties un radīt šo rakstu. 

Izdzirdot vārdu McDonald`s, tur īsti vairs nav ko piebilst. Kurš gan nezina “čīzīti” un “hamburgeru”. Ātrais ēdiens, iespējams Latvijā, nav tik populārs, kā piemēram Amerikā. Taču, kad runa ir par to, kur varētu iet paēst, ja atrodies Rīgas centrā, ātri, vienkārši un, protams, garšīgi, mūsu iemīļotais “Maķītis” ir topa augšgalā. Lai gan nenoliedzami, “Hesburgers” ir liels konkurents tam.

Šajā rakstā apskatīsim, McDonald`s vēsturi; simbolus un to veikalus. 

McDonalds

McDonald`s ir amerikāņu ātrās ēdināšanas ķēde, kas ir viena no lielākajām pasaulē, to mūsdienās arī zinām kā frančīzi. Tā īstais pirmsākums ir uzskatāms 1954. gads. Tas nu jau ir kļuvis par vienu no pasaules vadošajiem ēdināšanas pakalpojumu zīmoliem ar vairāk nekā 36 000 restorāniem, vairāk nekā 100 valstīs.

Kā radās McDonalds?

Pirmais McDonald`s restorāns  atklāts 1948. gadā, un to uzsāka brāļi Maurice un Ričards Macdonaldi, Kalifornijā. Viņi nopirka ierīces savam mazajam hamburgeru restorānam pie pārdevēja Ray Kroc. Kad Kroc 1954. gadā apmeklēja brāļus, lai uzzinātu, kā mazs veikals varētu pārdot daudz piena kokteiļu, viņš atklāja vienkāršu, efektīvu formātu, kas ļāva brāļiem saražot milzīgu daudzumu pārtikas par zemām cenām. Pamata hamburgers maksāja 15 centus, aptuveni pusi no cenas, ko iekasēja konkurējošie restorāni. Pašapkalpošanās lete likvidēja viesmīļu nepieciešamību; klienti ātri saņēma ēdienu, jo hamburgeri tika pagatavoti pirms laika, iesaiņoti un sildīti zem siltuma lampām.

Redzot lielu nākotni “McDonaldam”, Kroc piedāvāja sākt franšīzes programmu brāļiem Macdonaldiem. 1955. gada 15. aprīlī viņš atklāja pirmo McDonald’s franšīzi Des Plaines, Ilinoisā, un tajā pašā gadā uzsāka McDonald’s Corporation. 1961. gadā Rays Krocs nopērk McDonald`s no brāļiem.

McDonald`s simboli

Vai Tu atceries kādu McDonald`s reklāmas seju? Domāju, ka par klaunu Ronaldu noteikti esi dzirdējis. 

Kādreiz Ronalds bija viens no atpazīstamākajiem talismaniem pasaulē, kā arī citi viņa draugi. Tomēr šobrīd, Ronalds ir palicis par ēnu vai nu jau pat par nezināmu lietu. Kāpēc tā ir noticis, lasām tālāk!

Klauns, Ronalds Macdonald`s, tika izveidots, lai palīdzētu McDonald`s pārdot hamburgerus, 1960. gadu sākumā. 70. gadu sākumā Ronalds īsi spēlēja pats savā komiksu sērijā. 1980. un 1990. gados, pat parādījās dažos īpašajos animācijas piedāvājumos, kas tika pārdoti McDonald`s ēstuvēs.

Tomēr klauna Ronalda karjera beidzās 2003. gadā, ieviešot kampaņu “Es mīlu to”, McDonald`s reklāmām sāka pievērst uzmanību vairāk pieaugušie, nevis bērni. 

Kādēļ? Viņš ir klauns, un cilvēku viedoklis par klauniem gadu gaitā nebija uzlabojusies. Kad karnevālu un cirku popularitāte samazinājās, klauni sāka kļūt par šausmu žanra galveno elementu nekā jebkas cits. Ņemot vērā ļaundarus, piemēram, Joker vai IT, viņu līdzību ar Ronaldu MacDonaldu, līdz ar to, iespējams, ir lielāka varbūtība, ka bērni no tā varētu baidīties, nekā gūt prieku

Klauna Ronalda reklāmas

McDonald`s restorāni Latvijā

1994. gadā Rīgā vēra vaļā pirmo McDonald`s. Kur? Vieta nav mainījusies un tas atrodas vēl joprojām turpat – Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 18.

Interesants fakts, ka agrāk tā vietā atradās grāmatnīca. Un atklāšanas dienā, tika rīkots protests pret McDonald`s ieviešanu. 

Šobrīd Rīgā ir 12 un Jelgavā 1 McDonald’s restorāns, to skaitā astoņi restorāni ar McDrive un trīs McCafé. McDonald’s Latvijā nodarbina vairāk nekā 700 cilvēku un apkalpo vairāk nekā 20 000 apmeklētāju dienā.

Lielākais McDonald`s pasaulē

Pasaulē lielākais izklaides McDonald’s, pazīstams arī kā Epic McD, ir McDonald’s restorāns, kas tika atvērts 1976. gadā Orlando, Floridā. Restorāna platība ir 1800 m2, kas pēc kvadrātmetriem padara to par lielāko McDonald’s pasaulē, un piedāvā ēdienkarte un iespējas, ievērojami pārsniedz standarta McDonald’s restorānu piedāvātās iespējas un maltīti.

Lielākais McDonalds Floridā. Video angļu valodā.

Interesanti fakti par McDonald`s

  • Anglijas karalienei pieder McDonald’s franšīze.
  • Hamburgers ir veselīgāks par Cēzara salātiem.
  • Septiņi procenti ASV audzēto kartupeļu tiek pārvērsti par McDonald’s frī kartupeļiem.
  • Džastins Timberleiks nopelnīja 6 miljonus dolāru par dziesmu “Ba-da –ba-ba-bah”, kas ir džingls kampaņai ‘I’m Lovin’ It ’. Šis bija McDonald’s pirmais mēģinājums izveidot pasaules mēroga mārketinga kampaņu.
  • Japānā Ronalds Macdonald`s ir pazīstams kā Donalds Macdonald`s, jo Japānas valodā nav tādas skaņas/burta kā “R”.
  • Bilam Geitsam ir McDonald’s ‘zelta karte’, kas viņam dod neierobežotu bezmaksas ēdienu.
  • Džefs Bezoss ir bijušais McDonald’s darbinieks.
  • McDonaldam ir Hamburgera universitātes apmācības programma.
  • Honkongas McDonaldā ir iespējams rīkot kāzas.
  • Zviedrijā ir slēpošanas trase-braucamais ceļš McDonaldā. Šī iespēja cilvēkiem dod iespēju pasūtīt maltīti, izmantojot telekomunikāciju sistēmu, un pēc tam savākt un apmaksāt maltīti nākamajā logā.

Citus līdzīgus rakstus meklē ŠEIT.

Tev varētu arī patikt

Atbildēt