Gatavo.com Logo 512x512px

Kartupeļu sacepums franču gaumē

Kartupeļu sacepums franču gaumē
 • Sagatavošanas Laiks
  10 min
 • Gatavošanas Laiks
  50 min
 • Gatavs
  1 h

Kartupeļu sacepums franču gaumē pēc būtības ir vien tāds pats sacepums kā citi taisa ikdienā. Izrādās smalkie franči ēd tādus pašus ēdienus, kā kārtīgie latvieši! 

Citas kartupeļu receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Kartupeļi savvaļā aug Dienvidamerikā. Eiropā tie nonāca 16. gadsimtā, sākotnēji kā eksotisks krāšņumaugs. Pēc 1650. gada vairākās Eiropas zemēs tika atklāta kartupeļu uzturvērtība, īpaši tajos gados, kad melno graudu epidēmijas dēļ samazinājās graudaugu lietošana uzturā.

1673. gadā Kurzemes un Zemgales hercogistē ieveda un vēlāk sāka audzēt kartupeļus pārtikai. Tomēr tos pārsvarā izmantoja cūku nobarošanai. Saglabājies Kurzemes hercoga Jēkaba Ketlera kanclera fon Felkerzāma dēla ieraksts par to, ka hercogs licis caur Hamburgu ievest dārgos kartupeļus, lai pacienātu galmu. Tomēr katram vīram, labākajā gadījumā, ticis pa vienam kartupelim. Krievijas impērijas ķeizarienes Annas galma virtuvē kartupeļus esot ieviesis Kurzemes hercogs Ernsts Johans Bīrons. 1767. gadā Novgorodas gubernators Jakobs Johans fon Zīverss publicēja rakstu par kartupeļiem un centās veicināt to ieviešanu Krievijas impērijā.

18. gadsimta beigās, lai Latvijas teritorijā zemnieku vidū sekmētu kartupeļu audzēšanu, Frīdrihs Daniels Vārs latviski pārtulkoja Cēsu ārsta Franča Johana Cekela vāciski sarakstītu kartupeļu audzēšanas padomu grāmatu, ko 1790. gadā Rīgā izdeva ar nosaukumu „Kartupeļu dārzs, ko tāpēc, lai mīļi Vidzemes latvieši ne vairs uz priekšu grūtu badu cieš, viens no viņiem uzticamiem dzīves biedriem še rakstos stāda”. 16 lappušu biezajā grāmatiņā sīki aprakstīti nesenie Vidzemes bada gadi, kas minēti kā viens no iemesliem pārejai no labības uz kartupeļiem, kā arī iekļauti samērā izvērsti padomi kartupeļu audzēšanā, bet beigās — reizrēķins izaudzēto kartupeļu aprēķināšanai.

Kartupelis ir daudzgadīgs nakteņu ģints augs. Par kartupeļiem sauc arī šī auga apakšzemes vasas pārveidnes, ko plaši izmanto pārtikā. Pēc ieguves apjomiem pasaulē (2014. gadā 381,7 miljoni tonnu) kartupelis ir piektais lielākais kultūraugs (pēc cukurniedrēm, kukurūzas, rīsiem un kviešiem) un pirmais starp dārzeņiem. Kartupeļiem ir selekcionētas vairāk nekā 2000 šķirnes.

Lai pievērstu pasaules iedzīvotāju lielāku uzmanību kartupelim kā vērtīgam pārtikas produktam. Pārtikas un lauksaimniecības organizācija, kas darbojas ANO paspārnē, 2008. gadu bija pasludinājusi par Starptautisko kartupeļa gadu.

Lai labi garšo kartupeļu sacepums franču gaumē!

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Uzkarsē krāsni līdz 180°C.

  Solis 2

  Nomizo un plānās šķēlēs sagriez kartupeļus un smalki ķiplokus.

  Solis 3

  Liec katlā vārīties ūdeni un pievieno ķiploka daiviņas.

  Solis 4

  Kad ūdens vārās, liec katlā kartupeļus un vāri apmēram 10-15 min. Kartupeļiem, joprojām jābūt nedaudz cietiem. Nokās tos, kad tie ir gatavi.

  Solis 5

  Cepamajā traukā liec sviesta gabaliņus un virsū liec pusi no kartupeļiem. Tad liec pusi no siera un pa virsu atlikušos kartupeļus un atlikušo sieru. Pārlej visu ar saldo krējumu.

  Solis 6

  Cep cepeškrāsnī aptuveni 50 min - 1h.

  Secinājums

  Kartupeļa sacepumu pašās beigās var pārklāt ar sarīvētu sieru. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi