Gatavo.com Logo 512x512px

Kartupeļu biezputra

kartupeļu biezputra
 • Sagatavošanas Laiks
  5 min
 • Gatavošanas Laiks
  30 min
 • Gatavs
  35 min

Kartupeļu biezputra – klasiski, gardi un putrīgi. Paņem savus mīļākos kartupelīšus un pacienā draugus vai ģimeni ar garšīgu biezputru.

Citas kartupeļu receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Kartupeļu dzimtene ir Dienvidamerika. Pirmie uzturā tos sāka lietot vietējie indiāņi. Vēsturnieki apgalvo, ka Andu teritorijas arheoloģiskie izrakumi apliecina kartupeļu lietošanu jau pirms 7- 8 tūkstošiem gadu. Protams, pirmie kartupeļi stipri atšķiras no mūsdienās selekcionētajiem. Tas sakāms gan par izskatu, gan citām īpašībām. Ar laiku cilvēki iemanījās atlasīt labāko un radās tautas selekcija.
Uz Eiropu kartupeļus atveda spāņu jūrnieki lielo ģeogrāfisko atklājumu laikā. Iespējams, ka tas notika 1537.gadā. Par šo īstas skaidrības nav. Tas, ko mēs šodien pazīstam, ir Solanum tuberosum. Nosaukumu iedevis Šveices botāniķis Kluziuss.

1771.gadā Parmantjē rakstīja: starp neskaitāmajiem augiem, kuri klāj sauszemi un ūdens virsmu uz zemeslodes, laikam gan nav neviena, kas būtu pelnījis lielāku uzmanību kā kartupelis.Kartupeļu biezputra.

Latvijā kartupeli ieveda Kurzemes hercogs Jēkabs 1673.gadā un no tā laika kartupelis joprojām ir katra dārza pamats. Pirmā kartupeļu salīdzināšana notika Priekuļu muižā, kur jau 1838.gadā bija 119 šķirnes! 1912.gadā tika dibināta Priekuļu selekcijas stacija, kas turpināja šo darbu un dara to vēl šobrīd kā arī rada jaunas šķirnes. Tagad gan tā saucas ”Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrs”.

Kā mainās kartupeļu barības vērtības gatavojot?
 • mizojot – samazinās kokšķiedra,
 • vārot – palielinās ūdens saturs bumbuļos, izskalojas daļa minerālvielu, C vitamīns samazinās par trešdaļu,
 • cepot uz pannas taukos – samazinās ūdens, produkts kļūst koncentrētāks, bet uzsūc taukus, vitamīnu daudzums samazinās par 20 – 45 %,
 • gatavojot čipsus – gandrīz pilnīgi iztvaiko ūdens, tauku saturs pat līdz 7 %, vitamīni samazinās līdz 50 %,
 • tvaicējot nemizotus – saglabājas gandrīz visas sastāvdaļas, C vitamīns samazinās par 15 %,
 • krāsnī cepot ar mizu – saglabājas gandrīz visas sastāvdaļas, C vitamīns samazinās par 20 %.

Vislabāk savas veselīgās īpašības saglabā ar mizu krāsnī cepti vai tvaicēti kartupeļi. Tāpēc pagatavo kartupeļu biezputru. Lai labi garšo!

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Kartupeļus nomizo, sagriez lielos gabalos un uzvāri līdz mīksti. Nokās.

  Solis 2

  Uzsildi pienu.

  Solis 3

  Kartupeļus saspied ar stampu vai izspied caur spiedi.

  Solis 4

  Kartupeļiem pievieno sviestu, sāli, pakāpeniski pievieno karsto pienu, visu laiku maisi, līdz brīdim kad konsistence ir patīkama. (Ja vēlies biezeni vari uzputot.)

  Solis 5

  Gatavo kartupeļa biezeni pārkaisi ar sasmalcinātiem zaļumiem vai rīvētu muskatriekstu.

  Secinājums

  Biezenim var pievienot dažādas citas saknes – burkānus, kāļus vai selerijas. Var arī izmēģināt dažādas garšvielas – sinepju sēklas, mārrutkus, rīvētu muskatriekstu. Droši var pievienot jebkurus sasmalcinātus zaļumus. Ja biezenis paliek pāri, otrā dienā var uzcept uz pannas tāpat vai ar sīki sagrieztu kūpinātu bekonu un sīpoliem. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi