Gatavo.com Logo 512x512px

Poke: kas tas ir un no kurienes nāk

divas poki bļodas

Poke: kas tas ir un no kurienes nāk. Poke ir ēdiens, kas nācis no Havaju salām. Un tā sākotnējā recepte ir ar svaigi nozvejotām zivīm, kas ierīvētas ar jūras sāli, klāt nāk jūras aļģes un sasmalcināti inamonas vai kukui rieksti. 

Šobrīd pasaulē tiek gatavoti dažādi poki paveidi un ticu, ka kādu no tiem noteikti esi pagaršojis. Vai ne?

Poke: kas tas ir un no kurienes nāk
Havaju salas

Poke vēsture

Poke ēšana ir aizsākusies pirms daudziem gadsimtiem – Havaju salās. Havaju virtuvē, poke radās, kad zvejnieki garšoja nogrieztās daļas no sava loma un ēda to kā uzkodu. Tur poke ieguva savu nosaukumu, jo “poke” ir havajiešu vārds, kas nozīmē “sagriezt vai šķērsām sagriezts gabalos”. 

Būtībā poke ir Havaju salās aizņemtais japāņu ēdiens, kas pazīstams kā sašimi-sušī, bet tā vietā, lai sagrieztu zivis plānās šķēlēs, tās sagriež kubiņos. 

Poke oficiāli kļuva par šī ēdiena nosaukumu tikai pagājušā gadsimta 60. gados, kad poke sāka parādīties pavārgrāmatās un tika pārdots vietējos Havajī tirgos. Un zivs vietā sākotnēji izmantona mazās pelēkās zivis, kas atrastas vietējos rifos, vēlāt lielākas okeāna zivis, piemēram, tunci. 

Taču gadiem ejot, mainoties ēdienu kultūrai un ēdienu gaumei, poke sastāvdaļas kļūst citādākas. Pokē, cilvēki no Ķīnas un Japānas, ieviesa, šobrīd neatņemas tā sastāvdaļas – soju un sezama sēklas. 

Apmeklējot šodien jebkuru Poke virtuvi, atradīsi tajā ne tikai zivis un jūraszāles, bet vēl garneles, lasi, astoņkājus, žāvētu liellopu gaļu un pat žāvētu sāls mencu utt. 

Poke mūsdienās

Kaut arī poke citās pasaules vietās sāka parādīties tikai ap 2012. gadu, jautājot jebkuram Havajiešu vietējam iedzīvotājam, viņi nevarēs jums pateikt laiku, kad poke nav bijis tā virtuvē. 

Poke noteikti ir havajiešu ēdiens, taču gadu gaitā tas ir mainījies, jo katrs ieceļotājs, šim ēdienam pievieno savas sastāvdaļas. 

Piemēram, japāņi pievieno soju. Turklāt, mainoties havajiešu paaudzēm, daži kļūstot par pavāriem, vēlas parādīt savu unikālo poke ēdiena recepti. Viens no piemēriem ir Sems Čojs, kurš kopš 1991. gada, katru gadu rīko “I Love Poke Festival”. Tas ir ļāvis ēdienam mainīties un kļūt par ātru ikdienas maltīti. 

Mūsdienās tiek piedāvāti dažādi poki veidi, ar neskaitāmu pieejamo kombināciju daudzumu. Pat vietējos Havaju salas veikalos var atrast desmitiem poke paveidus. 

poke bļoda

Poke bowl

Tie, kas iespējams nezina, poke, piemēram Latvijā, standartā ir nopērkams apaļā traukā ar sastāvdaļām, kas skaisti novietotas savā vieta un nav kopā sajauktas. 

Kāpēc tas tiek pasniegts bļodā, vismaz Havaju salās? 

Āzijas kultūrā gadsimtiem ilgi ēd no bļodām, un lielākajā daļā mājsaimniecību var atrast vairāk bļodu nekā šķīvju. Tā ir tikpat liela daļa kultūras kā pats poke.

Mūsdienās uzskata, ka poke ir “nākamā suši paaudze, bet to ir vieglāk ēst”. Pašlaik ir daudz diskusiju par to, vai šī ir tikai iedoma, taču patiesība ir tāda, ka nav pareizi vai nepareizi poke.

Poke turpinās attīstīties un pielāgoties cilvēku gaumei, kas to bauda, vienlaikus saglabājot cieņu pret tā sākotnējo pamatu. 

Arī gatavo.com ir sava Poke bowl recepte – izmēģini to! Lai labi garšo!

Interesanti fakti par Poke Bowl

  1. Poke nenoliedzami ir kļuvis par jaunu pārtikas tendenci. Tajā ir daudz olbaltumvielu un maz tauku. Parasti standarta poke, 110 g satur mazāk nekā 150 kalorijas, 5 g tauku un 24 g olbaltumvielu. Atšķirībā no suši, rīsi nav obligāti Poke sastāvdaļa, un to parasti pasniedz ar dažādiem dārzeņiem, mērcēm, zupām un svaigām marinādēm.
  2. Ātrā ēdināšana nenāk par labu sirdij. Kad tiek ēsts Poke, ķermenis tiek barots ar omega-3 taukskābēm. Tās pazemina asinsspiedienu un sirdsdarbības ātrumu un samazina smagu sirds slimību risku. 
  3. Poke ko salīdzina ar suši, noteikti ir lētāks. Un neskatoties uz to, ka parasti saka, ka veselīgi ēst ir dārgi ēst. 
  4. Poke sagatavošana aizņem tikai dažas minūtes, un svaiga,. Kraukšķīgais ēdiens ir gatava mazāk nekā 5 minūtes! Minimāla zivju un dārzeņu sagriešana, ātra mērču un garšvielu papildinājums, un Poke bowl ir gatavs pasniegšanai!
  5. Jaunu garšu bauda. Apmeklējot jebkuru populāro Poke restorānu, tie piedāvās plašu garšvielu, piedevu, mērču un zupu klāstu, lai padarītu to par Tavu īpašo pielāgoto poke.

Poke ar arbūzu, poke ar ananāsiem, pokē ar tofu, pokē ar zivīm utt. Kāds ir tavs mīļākais poke? Vai esi tādu ēdis? 
Atbildi komentāra un padalies ar savu ideālo poke recepti.

Poke: kas tas ir un no kurienes nāk, to mēs augstāk noskaidrojām. Par citiem tik par interesantiem ēdieniem, vari lasīt ŠEIT.

Tev varētu arī patikt

Atbildēt