Gatavo.com Logo 512x512px

Ātrā skābu kāpostu zupa

Ātrā skābu kāpostu zupa
 • Sagatavošanas Laiks
  15 min
 • Gatavošanas Laiks
  30 min
 • Gatavs
  45 min

Ātrā skābu kāpostu zupa. Zupa, kas ir lielisks ēdiens vēsākam laikam. Uz ugunskura gatavota, vispār sapnis. Izmēģini! 

Citas zupas receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Romiešu rakstnieki Cato un Columella minēja kāpostu un rāceņu konservēšanu ar sāli. Tautas folklora ir iztēlojusies, ka skābēti kāposti ievesti Eiropā ar tirdzniecības tīkliem, ko Eirāzijā izveidoja Zelta orda. 

Lai gan “skābēti kāposti” ir no vācu vārda – sauerkraut, ēdiena izcelsme nav Vācijā. Daži apgalvo, ka kāpostu raudzēšana suan cai tika praktizēta jau Lielā Ķīnas mūra celtniecības dienās. Tomēr, kā minēts iepriekš, romieši marinēja kāpostus un bija lielākais mūsdienu Eiropas skābo kāpostu avots.

Pēc tam tas iesakņojās Centrāleiropas un Austrumeiropas virtuvēs, kā arī citās valstīs, tostarp Nīderlandē, kur tas ir pazīstams kā zuurkool, un Francijā, kur nosaukums kļuva par choucroute. Saskaņā ar Mack un Surina, Eiropas slāvu tautas, visticamāk, pašas atklāja raudzētos kāpostus.

Krievijā skābētos kāpostus gan pazina jau agrāk – tos ieveda ap 9. gadsimtu no Bizantijas, un drīz vien tika radīta pasaulslavenā krievu skābēto kāpostu zupa “šči”, kas, iespējams, ir visu krievu nacionālās virtuves zupu.

Baltijā kāposti izplatījās no Austrumeiropas ap 12. gadsimtu. Skābus kāpostus mūsu senči vārīja zupā vai arī sautēja ar cūkas gaļu. Kāpostus vārot, parasti lika klāt miežu putraimus un, kā piedevu, žāvētu cūkgaļu, visbiežāk labi treknu.

Šis ēdiens uzreiz iekaroja milzu popularitāti un vienmēr ir bijis atzīts gan pilīs, gan būdiņās. Vienīgā atšķirība starp augstmaņiem galdā celto un nabaga ļaužu vārīto kāpostu zupu bija tikai tās sastāvdaļās. Bagātie izmantoja skābētus kāpostus, daudz dārzeņu un daudz treknas gaļas, kamēr labākais, ko varēja atļauties vienkāršā tauta, bija svaigo kāpostu zupa bez gaļas, kura tika papildināta ar visiem iespējamiem dobē augošiem dārzeņiem un zaļumiem.

Ungārijā skābo zupu Tradicionāli ēd Jaungada dienā, jo tiek uzskatīts par efektīvu līdzekli pret paģirām. Domājams, ka to piekopj arī latvieši, pati esmu gatavojusi.

Lai labi garšo ātrā skābu kāpostu zupa.

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Katlā, kur gatavosi zupu, apcep sasmalcinātu bekonu un desiņas.

  Solis 2

  Pēc tam pievieno sagrieztus sīpolus, burkānus, seleriju. Kā arī sasmalcinātus saldos un asos piparus, ķiplokus. Pēdējos pievieno skābētus kāpostus un garšvielas. Visu nedaudz apcep.

  Solis 3

  Nomizo un smalkos kubiņos sagriez kartupeļus.

  Solis 4

  Katliņam pievieno 1,5 L buljona vai ūdeni. Kad ūdens sāk vārīties, pievieno kartupeļus. Vāri aptuveni 20-30 min.

  Solis 5

  Zupa gatava, kad kartupeļu mīksti. (Pārbauda, iedurot ar daksiņu kartupelī. Kad tam viegli iziet cauri, tad ir gatavs.)

  Secinājums

  Pasniedzot zupu, klasiski var pievienot krējumiņu un svaigi sakapātus zaļumus - dillīti, lociņus, pētersīļus. Pamēģini gatavot šo recepti uz ugunskura - klāt pievienosies patīkamais dūmu aromāts. Un svaigā gaisā viss garšo daudz labāk.

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi