Gatavo.com Logo 512x512px

Kas ir Michelin ceļvedis

Kas ir Michelin ceļvedis

Kas ir Michelin ceļvedis. Michelin ceļvedis ir ēdināšanas ceļvedis, kas vērtē un nosaka labākos restorānus pasaulē.

Michelin ceļvedis vēsture

Tāpat kā visi lielie izgudrojumi, kas ir mainījuši vēstures gaitu, arī Michelin ceļvedis nav sācies kā ikonisks ēdināšanas ceļvedis, par kuru tas tiek uzskatīts mūsdienās.

Faktiski tā saknes bija daudz pazemīgākas: mazais sarkanais ceļvedis sākotnēji tika izveidots, lai mudinātu vairāk autovadītāju doties ceļā.

Klermonferānā Francijā 1889. gadā, kad brāļi Andrē un Edūāri Mišeliņi nodibināja savu tāda paša nosaukuma riepu uzņēmumu. 

Lai palīdzētu autobraucējiem attīstīt savus braucienus, tādējādi veicinot automašīnu pārdošanu un, savukārt, riepu iegādi, brāļi Michelin sagatavoja nelielu ceļvedi, kurā bija ceļotājiem noderīga informācija, piemēram, kartes, informācija par riepu nomaiņu, kur uzpildīt. uz benzīna, un brīnišķīgi – ceļotājam, kurš meklē atelpu no dienas piedzīvojumiem – ēdināšanas vai nakšņošanas vietu saraksts.

Kas ir Michelin ceļvedis vēsture

Kā nokļuva līdz mūsdienu idejai

Divas desmitgades visa šī informācija tika iegūta bez maksas. Pamatojoties uz principu “cilvēks patiesi ciena tikai to, par ko viņš maksā”, 1920. gadā tika laists klajā pavisam jauns MICHELIN ceļvedis, kas tika pārdots par septiņiem frankiem.

Pirmo reizi tajā bija iekļauts Parīzes viesnīcu saraksts, restorānu saraksti atbilstoši konkrētām kategorijām, kā arī atteikšanās no maksas reklāmām ceļvedī.

Atzīstot gida restorānu sadaļas pieaugošo ietekmi, brāļi Michelin arī savervēja slepenu pusdienotāju vai restorānu inspektoru komandu, kā mēs tos pazīstam šodien, lai apmeklētu un anonīmi novērtētu restorānus.

1926. gadā ceļvedis sāka piešķirt zvaigznes smalkām ēdināšanas iestādēm, sākotnēji atzīmējot tās tikai ar vienu zvaigznīti. Pēc pieciem gadiem tika ieviesta 0, 1, 2, 3 zvaigžņu hierarhija, un 1936. gadā tika publicēti ar zvaigznīti atzīmētā ranga kritēriji.

Atlikušajā 20. gadsimtā, pateicoties savai nopietnajai un unikālajai pieejai, MICHELIN ceļveži kļuva par vislabāk pārdotajiem bez līdzvērtīgiem. Tagad ceļvedis novērtē vairāk nekā 30 000 uzņēmumu vairāk nekā 30 teritorijās trīs kontinentos, un ir pārdoti vairāk nekā 30 miljoni MICHELIN ceļvežu.

Michelin dibināšanas ievērojamā tālredzība ir devusi uzņēmumam aicinājumu, kas 2023. gadā ir tikpat aktuāls kā 1900. gadā – proti, padarīt braukšanu, tūrismu un neaizmirstamu piedzīvojumu meklējumus pieejamus visiem.

Šobrīd Michelin zvaigzne tiek piešķirta restorāniem, kas piedāvā izcilu ēdienu gatavošanu. Vērtējot ņemam vērā piecus universālus kritērijus: 

  1. Sastāvdaļu kvalitāte
  2. Garšu harmonija
  3. Tehnikas meistarība 
  4. Šefpavāra personība, kas izpaužas viņu virtuvē
  5. Konsekvence gan visā ēdienkartē, gan laika gaitā.

Kas ir Michelin ceļvedis tiesneši? Kas pieņem lēmumus?

Lēmumus pieņem slaveni anonīmie Michelin inspektori — visi pilna laika darbinieki, kas ir bijušie restorānu un viesmīlības profesionāļi (arī mūsu saulē aizgājušais Mārtiņš Rītiņs ir bijis viens no tiem). Kad vairāki inspektori ir ēduši restorānā, viņi kopā apspriež savu pieredzi, lai pieņemtu galīgo lēmumu.

Vairāk par Michelin un kā notiek vērtēšana vai tieši titula atņemšana, lasi ŠEIT.

Kas ie Michelin ceļvedis un kādus novērtējumus iespējams saņemt?

  • Vienu Michelin zvaigzni, kas nozīmē “augstas kvalitātes pavārmākslu, kur ir vērts piestāt”.
  • Divas Michelin zvaigznes par “izcilu pavārmākslu, kuras dēļ var novirzīties no plānotā maršruta”.
  • Trīs Michelin zvaigznes par “izcilu virtuvi, kas pelnījusi īpašu braucienu”.
  • Zaļo zvaigzni, kas norāda uz ilgtspējīgu gastronomisko darbību.
  • Bib Gourmand novērtējumu, kas apliecina labas kvalitātes un labas cenas apvienojumu.

2023. gada 21. novembrī Latvijā zināmais “Michelin” nosaucis labākos Latvijas restorānus un piešķīris zvaigznes. Vairāk par to lasi rakstā “Restorāni Latvijā, kuri izpelnijās Michelin uzmanību

Tev varētu arī patikt

Atbildēt