Gatavo.com Logo 512x512px

Salāti ar olu un šķiņķi

Salāti ar olu un šķiņķi
 • Sagatavošanas Laiks
  10 min
 • Gatavošanas Laiks
  2 min
 • Gatavs
  12 min

Salāti ar olu un šķiņķi. Gan jau šo ēdienu daudzi ir ēduši un izmēģinājuši savā virtuvē, bet citreiz vienkāršas lietas aizmirstas, tāpēc saglabāju šo recepti šeit.

Citas salātu receptes meklē ŠEIT.  Kā pareizi vārīt olu, lasi rakstā ŠEIT.

Vai zināji?

Olu dzeltenumi un veselas olas uzglabā ievērojamu daudzumu olbaltumvielu un holīna, un tiek plaši izmantoti kulinārijā.

Olas dzeltenums ir olas galvenā sastāvdaļa. Tā satur dīgļa attīstībai vajadzīgās vielas. Tās citoplazmā ir daudz rezerves barības vielu dzeltenuma graudiņu veidā. Apaugļotai olai dzeltenuma virspusē atrodas dīgļa disks. Dzeltenumu no divām pusēm centrā nostiprina un notur olbaltuma saites jeb halazas, kuras ļauj dzeltenumam grozīties tā, lai augšpusē vienmēr atrastos dīgļa disks.

Olbaltums nodrošina dīgļa attīstībai nepieciešamo ūdeni un pasargā to no izžūšanas. Olbaltums arī satur barības vielas, ko dīglis izmanto attīstības laikā.

..

Putnu olas centrā ir dzeltenums (vitellus). Dzeltenumu apņem dzeltenuma apvalks un vairāki olbaltumapvalki. Virs baltumapvalka ir zemčaulas apvalks. Olas resnākajā galā starp zemčaulas apvalku un baltumapvalku izveidojas gaisa kamera, kuru dīglis izmanto inkubācijas pēdējās dienās. No ārpuses olu aptver čaumala. Čaumalu veido ookeratīna šķiedras. Starp tām atrodas kalcija, magnija un fosfora sāļi. Cauri čaumalai stiepjas mikroskopiski kanāli, pa kuriem notiek gāzu apmaiņa ar ārējo vidi. Čaumalu klāj virsčaumalas plēve, kuras funkcija ir kavēt mikroorganismu nokļūšanu olā. Olu izmēri, krāsa un forma ir atkarīga no putnu sugas.

Kopš aizvēstures putnu olas ir vērtīgs pārtikas produkts gan medību sabiedrībās, gan jaunākās kultūrās, kur putni tika pieradināti. Vista, iespējams, tika pieradināta olu dēļ, pirms 7500. gada p.m.ē.

Cāļus uz Ēģipti atveda 1500. gadā p.m.ē., Grieķijā ap 800. gadu p.m.ē., kur paipalas bija galvenais olu avots.

Tēbā, Ēģiptē, Haremhaba kapā, kas datēts ar aptuveni 1420. gadu pirms mūsu ēras, ir attēlots vīrietis, kurš kā ziedojumu nes bļodas ar strausu olām un citām lielām olām, iespējams, pelikāna olām.

Senajā Romā olas tika konservētas. Romieši sasmalcināja čaumalas savos šķīvjos, lai ļaunie gari tur neslēptos. Viduslaikos olas bija aizliegtas gavēņa laikā to bagātības dēļ.

Lai labi garšo salāti ar olu un šķiņķi!

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Izvāra olas un sasmalcini. Liec salātu traukā, pievieno kukurūzu.

  Solis 2

  Sagriez šķiņķi plānās strēmelēs un pievieno salātu traukam.

  Solis 3

  Pievieno arī strēmelītēs sagrieztu papriku un mazos gabaliņos sagrieztu gurķi.

  Solis 4

  Smalki sagriez dilles un pievieno salātiem. Visu samaisi.

  Solis 5

  Pievieno sāli, majonēzi un samaisi vēlreiz.

  Secinājums

  Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi