Gatavo.com Logo 512x512px

Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept

Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept

Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept. Šis raksts šoreiz noteikti ir domāts gaļas cienītājiem. Bet mājaslapā ir atrodama garda sošlika recepte

Mans pašas pirmais ceptais šašliks šajā gadā bija 8. jūnijā. Un tagad varu teikt, ka kopš tās dienas sākās mana šašlika sezona.  Grilā ieliec malku; piešķil uguni; sagaidi oglītes; uz iesmiem vai redelēm liec savu iecienīto šasliku un cep. Vai jau sajuti svaigi ceptā šašlika smaržu? Es, jā!

Šajā rakstā apskatīsim šašlika vēsturi; kādu gaļu labāk izvēlēties; kā to cep un, protams, šašlika receptes.

“Ja Tu neēd gaļu, tu nevari tik pie pudiņa. Kā tu vari dabūt pudiņu, ja neēd gaļu?” /Pink Floyd/

Kas ir šašliks?

Vārds šašliks tika radīts no Krimas tatāru valodas, Zaporožjas kazakiem – “şış” – tulkojumā nozīmē iesms, durklis, un krievu valodā ienāca 18. gadsimtā, no turienes izplatoties angļu un citās Eiropas valodās. Arī Turku valodā vārds “şış” nozīmē iesms, un šašliks burtiski tiek tulkots kā “gaļa uz iesma”. Šašlikam izmanto dažādas gaļas: cūkas, aitas, liellopa vai vistu. Mūsdienās, šašlika galvenā sastāvdaļa, ja tā var teikt, ir marināde: etiķī, augļu sulās, vīnā, majonēzē, zaļumos un garšvielās. Parasti šašliku cepj uz atklātas uguns vai kokoglēm; uz iesma uzsprausti gaļas gabali; vai arī cep uz  speciāla grila vai mangala, periodiski apgriežot. Pasniedz atsevišķi kā pamatēdienu vai ar piedevām.

Šašliks sākotnēji tika izgatavots no jēra, bet mūsdienās tas tiek pagatavots no visāda veida gaļas – cūkgaļas, liellopa, brieža gaļas, atkarībā no vietējām vēlmēm un reliģiskām tradīcijām. Populāri ir kļuvis cep šašliku kopā ar dārzeņiem,  piemēram, papriku, sīpolu, sēnēm un tomātiem. 

Latvijā izdotajās pavārgrāmarās šašlika receptes parādās jau pirms Otrā pasaules kara – tas bija jēra gaļas šašliks, kas iepriekš nebija marinēts, cepts kopā ar speķi, bet piedevās pasniegts ar ceptiem kartupeļiem.

Tomēr plašu popularitāti šašliks ieguva 1970. gados Latvijas PSR laikā, kad šašliks kļuva par ierastu ēdienu Jāņos.

Lai gan nav nekas neparasts, ka šašliks mūsdienās tiek iekļauts restorānu ēdienkartēs, to daudzās vietās ātrās ēdināšanas veidā parasti pārdod ielu pārdevēji.

Šobrīd šašliks ir kļuvis netikai par “Jāņu” maltīti, bet ierasts ēdiens piknikos, vasara svētkos, ballītēs u.c.

Šašliks citās kultūrās

Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept.. turku kebabs jeb šašliks

Armēņu valodā šašliku sauc par “horovats”, Azerbaidžānas šašliku – “kebabu”; “kebab-Šašliks” ir turku šašliks.

Cilvēki Vidusjūras valstīs šašliku gatavo pavisam citādi. Viņi iesmērē gatavo gaļu ar nelielu daudzumu piparmētru, kasuzdurta uz koka irbulīšiem, un cepj uz oglēm. Āzijas valstīs to dara citādi: tiek cepti mazi gaļas gabali, pārsvarā tā ir tikai jēra gaļa.

Irānas virtuvē gaļa parasti ir lielos gabalos, savukārt citur tiek uzturēta vidēja lieluma gaļas kubiņu forma, padarot to līdzīgu brošūrai. 

Kad es biju Turcijā, un pasūtīju šašliku, saņēmu sojas gaļu uzdurtu uz iesma, kas līdzinājās cīsiņam. Neteikšu, ka garša bija slikta, bet tas nebija mans. 

Gaļas gatavošanas un cepšanas tradīcijas valstīs ir dažādas. To ietekmē daudzi faktoru, kā piemēram klimats, tradīcijas, reliģijas īpatnības, kā arī cilvēku vēlmes. Mūsdienās ir ļoti daudz paņēmienu un receptes, kā pagatavot garšīgu šašliku. Noteikti arī Tev ir sava iecienītā recepte un paņēmiens, kā izcept visgardāko šašliku. Droši raksti komentāros.

Šašlika gaļa

Sāksim ar to, ka gaļa noteikti nedrīkst būt ķīmiska vai ar aromātu vai tāda, kas rada aizdomas par gaļas bojāšanos. Vizuāli svaigāka gaļa būs sausa, spīdīga un vienmērīgā krāsā. Vislabākais sašliks un jebkāda ēdiena gaļa ir labākā no zemnieku samniecībām, tad tu noteikti zini, ka gaļa nav sapumpēta ar ūdeni un bijusi saldēta. 

Vispār šašlikam nav ieteicams izmantot saldētu un atkausētu gaļu, jo pagatavojot tai nebūs laba, baudāma struktūra un tā varētu jukt ārā. Labāk izvēlēties svaigu, atdzesētu gaļu, kurai kārtīgi notecinātas asinis. Gabaliem jābūt stingriem un vienmērīgiem.

Jāizvēlas tāds gaļas gabals, kas nav cīpslains un ir bez lielas speķa daļas.

Ja nav citas iespējas, var pirkt vienu reizi saldētu gaļu. Lai pārbaudītu, vai gaļa bijusi saldēta tikai vienu reizi, paņem gabalu rokās un pasildi to ar pirkstiem; tajās vietās, kur piekļuva siltums, gaļai jākļūst tumšākai, ja tā nav, tad gaļa ir saldēta un atkausēta vairākas reizes. 

Kā sākumā minēju, īstā klasiskā šašlika gatavošanā izmanto svaigu jauna jēra gaļu. Tādu mūsdienās ir reti atrast. Veikalā izvēlies jēra gaļas gabalu, kurš ir koši sarkanā krāsā. Rubīna tonis jēra gaļai norāda uz to, ka tā nav pirmā svaiguma. Pēc šašlika izcepšanas ieteicams to uzreiz notiesāt, jo tas ātri atdziest un kļūst grūtāk sakožams.

Šašlika gaļas izvēle

Vispopulārākais sašlika veids ir no cūkgaļas. Šī gaļa ir nopērkama gandrīz katrā pārtikas veikalā, un izvēle ir tiešām plaša. Gaļu ieteicams izvēlēties gaiši rozā krāsā ar nelielu tauku kārtiņu.

Šašlikam piemērota būs svaiga cūkas kakla karbonāde, bezkaulu pleca gabals, kā arī pakaļējās daļas izcirtumi. Protams, drīkst pirkt arī tīro fileju, kas ir visdārgākā cūkas daļa. Tomēr, gaļai jābūt arī mazam speķa gabaliņam, lai šašliks būtu sulīgs, ne sauss.

Viens no pēdējā laika ekonomiskākajiem un nu jau arī ļoti iemīļotiem šašlikiem ir vistas gaļas. Piemērotākie gabali būs stilbi un šķiņķīši. To sākuši lieto daudzi, jo šašliks ātri izcepas un arī iemarinējas. Kā arī vieglāk sagremojas. Bet nu es palieku pie klasiskām vērtībām, kā cūkgaļas šašlika. 

Liellopa gaļa ir visnepiemērotākā šašlika gatavošanai, jo tā ir viscietākā un sīkstākā. Ja nav pieejams cits gaļas veids kā tikai liellops, centies izvēlēties pēc iespējas jaunāka dzīvnieka gaļas gabala izgriezumu un pēc krāsas maksimāli gaišāku. Ja jāizvēlas šašlika gatavošanai, no visiem pieejamajiem liellopu gaļas veidiem labākais variants būs tieši teļa gaļa.

Kā pareizi cept šašliku

Šašlika ēšanā, manuprāt, viena no galvenajām visa procesa sastāvdaļām ir tieši cepšana. Kad visi sastājušies ap ugunskuru vai grilu, vēro savus gabaliņus, izsaka komentāros par to vai ir/nav gatavs. 

Kad gaļa iegādāta, tai jānogriež viss liekais – lielās cīpslas un āda. Šašlika gabaliņus griez nelielos kubos,bet nepārāk mazos, jo gaļa cepot sarausies. Jāatceras, ka gaļa jāgriež pret muskuļa dzīslojumu, lai tā uzsūktu marinādi un cepot būtu maigāka un vieglāk sagriežama un gremojama.

Vislabākā malka priekš cepšanas esot no lapu kokiem – bērzs un ozols. Vajadzētu izvairīties no skujkoku malkas, tā var piedos gaļai nevēlamu rūgtumu. Un nevajadzētu arī lietotr degšķidrumu vai sauso spirtu. Bet, ja lieto, atceries, ka šiem šķidrumiem ļājauj iesūkties un izdegt, lai ēdienā nebūtu ķīmijas iegarša. 

Attālumam no oglēm līdz gaļai jābūt 10-15 cm. šašliku vajadzētu apgriezt ik pēc 5-7 min. Kopuma šašlika cepšana aptuveni aizņem līdz 25 min. Viss ir atkarīgs no gaļas izvēles un biezuma. 

Ogles gatavošanās procesā, nav  ieteicams aplaistīt. Uzliesmojošās liesmas norāda uz pārāk augstu ogļu temperatūru vai tauku pilēšanu uz tām. Abos gadījumos ir labāk noņemt šašliku no grila un ļaut ugunij apdzist patstāvīgi. Ogļu apliešana ar ūdeni pārāk strauji maina temperatūru, un pelni nonāk uz gaļas. Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept.

Kā zināt, kad gaļa ir gatava?

Viss elementārākais veids ir noņemt vienu lielāko gabaliņu nost no uguns. Pārgriez uz pusēm, gaļai vajadzētu būt bez asinīm, taču sulīgai. Un, protams, nogaršo, ja tevi apmierina tekstūra, tad vari ņemt nost un pasniegt uz galda.

Šašlika receptes

Šašlika receptes, vēsture un kā pareizo to cept.

Mums noteikti katram ir sava iecienītākā šašlika marinādes recepte. Citiem patīk majonēzē, citiem etiķī. Tāpat kā viens ir iecienījis cūkgaļas vai vistas šašliku. Zemāk piedāvāju dažāda veida receptes. Izmēģini kādu no tām. Lai labi garšo!

Ienāc Gatavo.com un tur atradīsi arī citas lieliskas receptes jebkurai gaumei!

Tev varētu arī patikt

Atbildēt