Gatavo.com Logo 512x512px

10 receptes ar zemenēm

10 receptes ar zemenēm

10 receptes ar zemenēm. Jūnijā iederas šie skaistie vārdi: “Zemeņu lauks visapkārt mums, Visapkārt zied vēl zemeņu lauks. Zemeņu lauks, viens vienīgs zemeņu lauks.” 

Gribētos teikt, ka zemenes ir teju vai vasaras pamatēdiens. Spilgti sarkanām un sulīgām ogām pilns tirgus, jāizvēlas tik atbilstoši savām garšu kārpiņām. Esmu liela zemeņu cienītāja. Pašai nav savs dārziņš, tāpēc tirgus ir labs mans draugs. Priecājos par iespēju baudīt Latvijas zaļumus un ogas. Arī cenšos doties uz mežu lasīt meža zemenītes, mellenes, brūklenes utt. Bet ne par to šoreiz ir stāsts!

Vai zināji? 

Ziedēšanas laiks un ogu novākšana. Zemenes var sākt ziedēt pirmajā vasaras pusē, un tās var turpināt ražot ogas vairākus mēnešus. Katru dienu vāciet gatavās ogas, lai novērstu pārāk lielu ogu sabrukšanu. Tas stimulēs jaunu ogu veidošanos.

Novākšana un saglabāšana. Kad esat nolasījis ogas, rūpīgi novērtējiet to stāvokli. Izņemiet jebkuras  ogas, kas ir bojātas. Saglabājiet ogas ledusskapī vai uzglabājiet tās sasaldētas, lai saglabātu svaigumu.

Ar pareizu kopšanu un uzmanību tu vari baudīt garšīgas un sulīgas zemenes no savas dārza vai trauka uz sava balkona. Šie padomi un svarīgie soļi palīdzēs audzēt veselīgas un skaistas zemenes, kas iepriecinās un ļaus izbaudīt vasaras dārza radītos augļus.

Vairāk par to, kas ir zemenes, ko tās satur un sniedz veselībai, vari lasīt rakstā “ Zemenes pieder pie rožu dzimtas ģints”.

10 receptes ar zemenēm

 1. Rabarberu un zemeņu karstmaizes
 2. Gaisīgā zemeņu plātsmaize
 3. Zemeņu jogurta kūka ar smalko ogu musli
 4. Raffaello un zemeņu tiramisu
 5. Rabarberu zemeņu maize
 6. Zemeņu salāti ar balzamiko
 7. Ātrs un vienkāršs zemeņu ievārījums
 1. Zemeņu piena kokteilis
 2. Zemeņu Mimosa
 3. Zemeņu kūkas Martini

Interesanti fakti par zemenēm

 • Zemenes ir vienīgais auglis, kura sēklas atrodas ārpusē. Vidēji ogu rotā apmēram 200 sēklas.
 • Zemenes nav īsti pat oga. Tehniski ogu iekšpusē ir sēklas. Botāniķi katru zemeņu sēklu uzskata par savu atsevišķu augli.
 • Beļģijā ir muzejs, kas veltīts zemenēm – Le Musée de la Fraise (Zemeņu muzejs).
 • Senie romieši domāja, ka zemenēm piemīt ārstniecisks spēks. Viņi tās izmantoja, lai ārstētu visu, sākot no depresijas līdz ģībonim, beidzot ar drudzi, nierakmeņiem, sliktu elpu un kakla sāpēm.
 • Zemenēs ir augsts nitrātu līmenis. Ir pierādīts, ka tās palielina asins un skābekļa plūsmu muskuļos. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri pirms fiziskās slodzes ēd zemenes, ir lielāka izturība un vairāk kaloriju.
 • Zemeņu ziedam vidēji ir piecas līdz septiņas ziedlapiņas.
 • Zemenes ir pirmie augļi, kas nogatavojas pavasarī.
 • Novākšanas laikā aromātu ietekmē laika apstākļi, šķirne un gatavība.
 • Zemenes var iegūt ar sēklām, iestādot zemē vienu augli.

Tev varētu arī patikt

Atbildēt