Gatavo.com Logo 512x512px

Olu kultenis

olu kultenis
 • Sagatavošanas Laiks
  5 min
 • Gatavošanas Laiks
  10 min
 • Porcijas
  2
 • Gatavs
  15 min

Olu kultenis ir ēdiens, ko noteikti visi zina, brokastu ēdiens. Ticu, ka visi izmanto tās pašas sastāvdaļas olu kultenim, bet pagatavo nedaudz citādāk. Šis ir mans brokastu ēdiens, jo ir ātri pagatavojams.

Citas olu receptes meklē ŠEIT. Kā pareizi vārīt olu, lasi rakstā ŠEIT.

Vai zināji?

Olu dzeltenumi un veselas olas uzglabā ievērojamu daudzumu olbaltumvielu un holīna, un tiek plaši izmantoti kulinārijā.

Olas dzeltenums ir olas galvenā sastāvdaļa. Tā satur dīgļa attīstībai vajadzīgās vielas. Tās citoplazmā ir daudz rezerves barības vielu dzeltenuma graudiņu veidā. Apaugļotai olai dzeltenuma virspusē atrodas dīgļa disks. Dzeltenumu no divām pusēm centrā nostiprina un notur olbaltuma saites jeb halazas, kuras ļauj dzeltenumam grozīties tā, lai augšpusē vienmēr atrastos dīgļa disks.

Olbaltums nodrošina dīgļa attīstībai nepieciešamo ūdeni un pasargā to no izžūšanas. Olbaltums arī satur barības vielas, ko dīglis izmanto attīstības laikā.

..

Putnu olas centrā ir dzeltenums (vitellus). Dzeltenumu apņem dzeltenuma apvalks un vairāki olbaltumapvalki. Virs baltumapvalka ir zemčaulas apvalks. Olas resnākajā galā starp zemčaulas apvalku un baltumapvalku izveidojas gaisa kamera, kuru dīglis izmanto inkubācijas pēdējās dienās. No ārpuses olu aptver čaumala. Čaumalu veido ookeratīna šķiedras. Starp tām atrodas kalcija, magnija un fosfora sāļi. Cauri čaumalai stiepjas mikroskopiski kanāli, pa kuriem notiek gāzu apmaiņa ar ārējo vidi. Čaumalu klāj virsčaumalas plēve, kuras funkcija ir kavēt mikroorganismu nokļūšanu olā. Olu izmēri, krāsa un forma ir atkarīga no putnu sugas.

Kopš aizvēstures putnu olas ir vērtīgs pārtikas produkts gan medību sabiedrībās, gan jaunākās kultūrās, kur putni tika pieradināti. Vista, iespējams, tika pieradināta olu dēļ, pirms 7500. gada p.m.ē.

Cāļus uz Ēģipti atveda 1500. gadā p.m.ē., Grieķijā ap 800. gadu p.m.ē., kur paipalas bija galvenais olu avots.

Tēbā, Ēģiptē, Haremhaba kapā, kas datēts ar aptuveni 1420. gadu pirms mūsu ēras, ir attēlots vīrietis, kurš kā ziedojumu nes bļodas ar strausu olām un citām lielām olām, iespējams, pelikāna olām.

Senajā Romā olas tika konservētas. Romieši sasmalcināja čaumalas savos šķīvjos, lai ļaunie gari tur neslēptos. Viduslaikos olas bija aizliegtas gavēņa laikā to bagātības dēļ.

Lai labi garšo olu kultenis!

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Sakarsē pannu uz vidējas uguns.

  Solis 2

  Bļodā iesit olas, pievieno pienu, sāli un piparus.

  Solis 3

  Olas ar putojamo slotiņu uzkul līdz viendabīgai konsistencei. Uz pannas liec sviestu un ļauj tam izkust.

  Solis 4

  Olu miksli liec pannā un ar lāpstiņu no pannas malām sāc vilkt uz centru apceptās maliņas. Paralēli tam pamazām pievieno rīvētu sieru.

  Solis 5

  Visu laiku pārliecinies, ka neviena olas daļa nepaliek pārāk ilgi piespiesta pannai. Kad nekur vairs nav jēlas olas, kultenis ir gatavs.

  Solis 6

  Pasniedz karstu ar sakapātiem zaļumiem.

  Secinājums

  Pie sakultas olas var pielik sagrieztu šķiņķi, sarecina. Olu kulteni pārlikt ar ķilavu fileju. Sakultām olām pievieno krevetes, krabjus vai okeāna pastu, sarecina. Svaigas baravikas vai sviesta beciņas vāra mērcē, kas pagatavota no vienas daļās sviesta un 2 daļām krējuma; sagriež un ar visu mērci pievieno sakultam olām, sarecina. Pie sakultām olām pievieno sarīvētu sieru, ņemot 100 g siera uz 8 olām. Pie sakultām olām pieliek kūpinātas reņģes bez ādas un asakām. Sarecinot jāraugās, lai reņģes pārāk neizjūk. Uz pannas sviestā sacep tomātu daiviņas un sīpolu ripiņas, pārlej ar sakultu olu, sarecina. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi