Gatavo.com Logo 512x512px

Vēja kūkas jeb Vecrīgas

Vēja kūkas jeb Vecrīgas
 • Sagatavošanas Laiks
  40 min
 • Gatavošanas Laiks
  1 h
 • Porcijas
  10
 • Gatavs
  1, 40 h

Vēja kūkas jeb Vecrīgas. Kurš gan nezina šo lielisko dziesmu: “Ir maisiņā man austiņa un bulciņa un Vecrīga. Ir maisiņā man austiņa un bulciņa un Vecrīga un Kola kola kola kola kola no lielveikala Mola.” Vai Tu arī vēlies sev maisiņā un vēderā “Vecrīgas”? Ja jā, tad izmēģini šo recepti!

Citas deserta receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Pavārgrāmatās un Latvijas saimnieču kladēs ar putukrējumu pildītas plaucētas mīklas kūkas atrodamas kā vēja kūkas, vēja kabatas vai vēja pūšļi. Līdzīgas kūkas Vācijā sauc par WindbeutelOfenküchlein Šveicē un Austrijā, mūsu Livonijas laiku kaimiņi igauņi kūkas sauc tuuletsakud.

Vecrīgas kūkas atrodamas visu Latvijas novadu kafejnīcās un lielveikalu stendos, bet ar šādu nosaukumu tās pirmo reizi sāka cept Rīgā konditorejā “Vecrīga”, visticamāk, pagājušā gadsimta sešdesmito beigās vai septiņdesmito sākumā, ja pieņemam, ka receptes reģistrācijai un iekļaušanai profesionālajā krājumā bija jāiziet gari birokrātijas ceļi, reizēm tas aizņēma pat trīs gadus.

Leģendārais meistars Jānis Ozoliņš ir vadījis kafejnīcu “Vecrīga” daudzu gadu garumā. 1971. gadā, kad Vecrīgas kūkas recepte tika reģistrēta. Stāstu par kūciņu vēsturi no tēva mums laipni nodeva Vairis Ozoliņš, Jāņa Ozoliņa dēls,. Vairis minēja, ka plaucētās mīklas vēja kūkas jeb vēja pūšļus ar putukrējuma pildījumu Latvijā cepa jau pirmskara laikā, recepte pārņemta no vācu meistariem, tāpēc diez vai būtu pareizi to uzskatīt par kādu ģeniālu latviešu konditoru izgudrojumu. Turklāt plaucētās mīklas kūkas ir ceptas jau kopš 16. gadsimta, kad tādu mīklu sācis gatavot itāļu konditors Pantarelli vai Pantanelli, kurš strādāja pie vēlākās Francijas imperatores Katrīnas Mediči (1519-1589). Viņa bija izslavēta gardēde un pēc precībām no Itālijas uz Franciju devās, ņemot līdzi savus galma pavārus, konditorus, saldējuma meistarus, virtuves ierīces, piederumus un, protams, receptes. Vēja kūkas jeb Vecrīgas.

Vēlāk, 18. gadsimtā, plaucētās mīklas recepti pilnveidoja un noslīpēja franču konditors Žans Avīss, slavenā Antuāna Karēma skolotājs. Franču konditori dāvājuši pasaulei tādas lieliskas plaucētās mīklas kūkas kā religieusescroquembouchegougèresgâteau St. Honoré gâteau Paris–Brest. Saldu vai sāļu, pildītu ar krēmu vai saldējumu, pārlietu ar šokolādi, karameli vai glazūru. Līdzīgi plaucēto mīklu mēs gatavojam arī šodien, kad cepam eklērus, profitroļus, siera bumbiņas vai arī Vecrīgas. Plaucētās mīklas kūkas īpašas ar to, ka cepoties tām izpūšas tukšs vidus, saglabājot stigru čauliņu, tāpēc tās īpaši labi piemērotas pildīšanai.

Bet kūkas recepti ar nosaukumu “Vecrīga” kā savu kvalifikācijas darbu izstrādājis konditors Ilmārs Uldis Cīrulis (1927–1985) kopā ar konditoru Vilhelmu Pīrāgu (1907–1986). Abi konditori–meistari pirms padomju laika strādājuši arī slavenajā “Ch. Jürgenson–Otto Schwarz” kafejnīcā.

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Mīklas pagatavošana. Katliņā liec ūdeni, sviestu, cukuru un sāli. Liec uz plīts, nelielas uguns un maisi līdz sviests ir izkusis.

  Solis 2

  Katliņu noņem no uguns un pieber miltus. Maisi līdz visa masa saveļas kopā tā kā bumbā.

  Solis 3

  Katliņu atkal liec uz plīts, maisi aptuveni 3 min., pēc tam ļauj atdzist kādas 5 min.

  Solis 4

  Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200°C.

  Solis 5

  Ar mikseri vai rokām mīklu lēni maisi, līdz mīkla ir gandrīz istabas temperatūrā. Pa vienai pievieno olas, kārtīgi iemaisot katru pirms nākamās olas pievienošanas.

  Solis 6

  Uz cepešpannas, uzklāj cepamo papīru. No mīklas veido nelielas bumbiņas un liec uz cepešpannas. (krāsnī tās divkāršosies izmērā).

  Solis 7

  Pēc tam liec cepties 10 min., tad nogriez grādus uz 180°C un turpini cept aptuveni 12-18 min. (Nekādā gadījumā neviri krāsns durtiņas, kamēr bumbiņas cepas, jo tad tās saplaks.) Kad bumbiņas izcepušās, atdzesē.

  Solis 8

  Kamēr bumbiņas atdziest, pagatavo krēmu. Biezpienu samaisi, lai tas būtu smalkāks, bez lieliem, rupjiem gabaliem.

  Solis 9

  Ar mikseri sakul saldo krējumu līdz tas kļūst nedaudz biezāks. Pievieno pūdercukuru un vaniļu. Turpini kult līdz putukrējums ir stingrs.

  Solis 10

  Biezpienu sajauc kopā ar putukrējumu.

  Solis 11

  Atdzisušās bumbiņas pildi ar krēmu. Bumbiņas vari pārgriezt uz pusēm un pildīt ar karoti vai uztaisīt mazu caurumiņu un pildīt ar konditorejas maisiņu.

  Secinājums

  Uzpildītajām Vēja kūciņām jeb Vecrīgām pāri var uzkaisīt pūdercukuru. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi