Gatavo.com Logo 512x512px

Es to dēvēju par tējas sēni

Es to dēvēju par tējas sēni citi par kombuču

Es to dēvēju par tējas sēni, citi par kombuču, bet kas tas ir? Bērnības atmiņas, kas nepamet gatavo.com. Trīs litru burka uz palodzes ar visai nepievilcīgu sastāvu tajā, tomēr ar garšu, kas vilina.

Es to dēvēju par tējas sēni, citi par kombuču, bet kas tas ir? Mēs dzirdam nosaukumu, bet bieži vien nezinām, kas lācītim ir vēderā. 

Šajā rakstā apskatīsim, no kā sastāv kambuča, ko tā dod mums, kā to pagatavot un kur iegādāties Latvijā. 

Es to dēvēju par tējas sēni jeb kombuča, kas tas ir?

Kombuča ir gāzēts saldskābs dzēriens, kas pagatavots ar tēju. Kombuča ir patiesi dzīva – tā ir gāzēta no fermentācijas, un tai ir dabiska garša. Daudzi cilvēki saka, ka tā palīdz mazināt vai novērst dažādas veselības problēmas.

Kombuča pastāv jau gandrīz 2000 gadus. Tā tika izplatīta Ķīnā un pēc tam Japānā un Krievijā. Eiropā tā kļuva populāra 20. gadsimta sākumā. Pārdošana ASV pieaug, jo tai ir veselības un enerģijas dzēriena reputācija.

Kombučas sastāvdaļas

Kombučas pamata sastāvdaļas ir raugs, cukurs un melnā tēja. Maisījums tiek atstāts malā uz nedēļu vai ilgāk. Šajā laikā dzērienā veidojas baktērijas un skābes, kā arī neliels daudzums alkohola. Šis process ir pazīstams kā fermentācija, un tas ir līdzīgs tam, kā kāposti tiek saglabāti kā skābēti kāposti, vai kā piens tiek pārvērsts par jogurtu.

Šīs baktērijas un skābes šķidruma virspusē veido plēvi, ko sauc par skobiju (baktēriju un rauga simbiotiskā kolonija).

Kombučas ietekme uz veselību

Tā palīdz jūsu gremošanai, atbrīvo ķermeni no toksīniem un palielina jūsu enerģiju. Ir arī teikts, ka tā uzlabo imūnsistēmu, palīdz zaudēt svaru, novērst augstu asinsspiedienu un sirds slimības un novērst vēzi. Bet šo apgalvojumu pamatošanai nav daudz pierādījumu.

Apgalvojumi par kombučas spēju veicināt gremošanu nāk no fakta, ka fermentācija rada probiotiku. Probiotika palīdz caurejas un kairinātu zarnu sindroma (IBS) gadījumā, un tā var pat stiprināt jūsu imūnsistēmu.

Kad kombuča tiek pagatavota no zaļu tējas, saņem arī tās priekšrocības. Tas ietver bioaktīvos savienojumus, piemēram, polifenolus, kas darbojas kā antioksidanti. Antioksidanti aizsargā šūnas no bojājumiem.

Zaļā tēja var arī palīdzēt sadedzināt taukus un pasargāt no sirds slimībām. Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka dzēriens cita starpā pazemina holesterīna un cukura līmeni asinīs. Bet pētījumi nav parādījuši, ka cilvēkiem ir tāda pati ietekme.

Kombučas riski

Kombučai fermentējot, procesā rodas skābes veids, ko sauc par etiķskābi, kas atrodas arī etiķī. Pētījumi liecina, ka etiķskābei piemīt pretmikrobu īpašības.

Citi pētījumi liecina, ka kombuča ir pretmikrobu līdzeklis, kas nozīmē, ka tas, iespējams, spēj iznīcināt mikrobus un palīdzēt cīnīties ar virkni baktēriju.

Tas liek domāt, ka tas var palīdzēt novērst infekcijas, iznīcinot baktērijas, kas tās izraisa, pirms organisms tos absorbē. Tomēr pētījumi šo efektu līdz galam cilvēkiem nav apstiprinājuši.

Kas ir skobijs (scoby) un kur to var iegūt?

Es to dēvēju par tējas sēni citi par kombuču un skobijs

Iepriekš tika pieminēts, ka viena no kombučas svarīgajām sastāvdaļām ir baktērija, ko zinām kā skobiju jeb angliski scoby. 

Tas apzīmē ‘baktēriju un rauga simbiotisko kultūru’. Tas atvieglo fermentācijas procesu, kurā saldā tēja tiek pārvērsta kombučā. Parasti skobijs peld kombučas trauka augšdaļā, bet neuztraucieties, ja jūsu nogrimst apakšā, tas joprojām ir aktīvs.

Skobiju var nopirkt veikalos, vai palūgt draugiem, kas to jau ir radījuši. Skobiju var viegli nopirkt arī interneta veikalos, un nekas nenotiek tās transportācijas laikā. 

Katrs skobijs ir unikāls, un tā rezultāts ir apkārtējā vide, kurā tas ir turēts. 

Interesanti fakti par kombuču

  • Nosaukums parādījās ap 1991. gadu un ir līdzīgs japāņu dzērienam, kas ir tēja no jūras aļģēm ar līdzīgu izskatu. Tā kā izcelsme, iespējams, ir kaut kur Āzijā, tā daudzie nosaukumi visā reģionā aptuveni nozīmē “sarkanās tējas sēne”, “tējas pelējums” utt.
  • Tā ir dzīva. Kombuča ir izgatavota no skobija, kas apzīmē simbiotisko baktēriju un rauga kultūru. Kā fermentēta tēja, tā tiek pagatavota, apvienojot tēju un cukuru ar sēnīšu un baktēriju kultūru.
  • Kombuču var pārvērst apģērbā. Žāvēta kombuča veido tekstilizstrādājumu, ko sauc par mikrobu celulozi. Ar sajūtu, kas līdzīga labi nēsātai ādai, no tā var izgatavot jakas, kreklus un pat apavus.
  • Kombuča ir savā mērā arī alkohols. Tā kā Kombuča ir raudzēta, tā ir arī maigi alkoholiska, varētu salīdzināt ar kvasa dzērienu.
  • Kombuča ir veselīga. Kaut arī tā piedāvā probiotikas priekšrocības, kas līdzīgas jogurta ēšanai, kopā ar pienācīgu daudzumu B vitamīnu, būtu prātīgi to lietot ar mēru.
  • Amerikā tas ir viens no visātrāk augošajiem dzērieniem tirgū. Pārdodot vairāk nekā 400 miljonus dolāru 2014. gadā, kombučas bizness šobrīd piedzīvo aptuveni 30% gada pārdošanas pieaugumu, kas dzērienu nozarē ir reti sastopams.

Kombučas pagatavošana

Kombučai ir divi fermācijas posmi: 

Pirmā fermentācija

Pirmā fermentācija ir plašāk pazīstamais fermentācijas posms. Sagatavo saldu tēju, ieliek skūbiju un fermentē 7-14 dienas. Fermentācijas beigās iegūst skābenu, negāzētu un praktiski nesaldu tējas dzērienu, jo labās baktērijas ir apēdušas lielu daļu cukuru. Tējas sēni var dzert arī pēc pirmās fermentācijas.

Otrā fermentācija

Otrā fermentācija ir pirmās fermentācijas turpinājums. Šķidrumu, kas vispirms fermentējies 7-14 dienas, ielej stikla pudelēs, pievieno, piemēram augļu sīrupu vai medus sīrupu, aizver pudeli un fermentē līdz 4 dienām. Pēc tam ievieto ledusskapī atdzesēties un baudi

Būs nepieciešamas piecas sastāvdaļas:

  • Ūdens
  • Tēja
  • Cukurs
  • Skobijs – baktērijas
  • Sīrups, augļu sula

Pareizo sastāvdaļu izvēle radīs labāku kombučas garšu.

Recepti kombučas pagatavošanai meklē šeit

Laba Kombuča, ko var iegādāties veikalos Latvijā

kombuča, dzīvības dzēriens

Ja nevelies pats radīt savu kombuču un nekad to neesi mēģinājis, izmēģini šo kombuču: Kombučas Dzīvības dzēriens

Kā paši autori par sevi un dzērienu: “Radi produktu, kuru gribi izmantot pats, jeb kvalitāte iet caur sirdi! Mēs esam ģimene ar mērķi radīt produktus, kuriem paši ticam, un veidot vietas, kur domām raisīties. Miķelis: “Bišu kolonijā ir neskaitāmi karavīri, sanitāri, inženieri, farmaceiti, auklītes, miesassargi un tikai viena karaliene. Ļoti līdzīgi, kā mūsu cilvēku kolonijā katram ir sava vieta, kur jūties piederīgs. Mēs esam atraduši savējo.””

Vairāk informācijas par šo dzīvības dzērienu meklē šeit 

Citus bloga rakstus lasi ŠEIT.

Tev varētu arī patikt

Atbildēt