Gatavo.com Logo 512x512px

Franču sīpolu zupa

Franču sīpolu zupa
 • Sagatavošanas Laiks
  15 min
 • Gatavošanas Laiks
  1, 40 h
 • Porcijas
  6
 • Gatavs
  1, 55 h

Franču sīpolu zupa. Pilna karote karamelizēti sīpoli, dvēselei sildošs buljons un kūstošs siers.. izklausās lieliski, vai ne?

Citas zupas receptes meklē ŠEIT.

Sīpolu sagriešana liek lielākajai daļai no mums raudāt, bet kāpēc? Iemesls ir tāds, ka, sagriežot tajā, izdalās sērskābe, kas reaģē ar mūsu acu mitrumu, lai radītu asaru reakciju. Viens no veidiem, kā izvairīties no tā, ir sagriezt tos zem tekoša ūdens vai iegremdēt bļodā ar ūdeni.

Vai zināji?

Klasiskā franču sīpolu zupa ir ieguvusi savu nosaukumu no tās izcelsmes valsts: Francijas. Pēc debijas 18. gadsimtā tā ir kļuvi par nacionālo dārgumu. Senos laikos (un vēl šodien) sīpoli bija lēti un viegli audzējami, un līdz ar to viegli pieejami. Nabadzīgajiem sīpols bija glābējs, jo romiešu laikos bija populāras sīpolu zupas.

Faktiski receptes versija pirmo reizi parādījās Tailleventa 14. gadsimta pavārgrāmatā Viandier. Tajā aprakstīti plānās šķēlēs sagriezti sīpoli, kas vārīti sviestā un pēc tam papildināti ar zirņu biezeni un ūdeni vai verjus (šķidrumu, kas iegūts no presētām negatavām zaļām vīnogām, kas aug vīna dārzos pirms izmantošanas vīna pagatavošanai).

Vēlāk arī tika atklāts, ka zupa maskē iepriekšējā vakarā izdzertā alkohola smaku, pateicoties Comté vai Gruyère sieru izmantošanai, kam ir spēcīgs aromāts. Franču mājsaimniecības izmantotu zupu arī kā paģiru ārstēšanu.

Ja jūs domājat, kur radusies franču sīpolu zupa, jums jāzina, ka šī klasiskā ēdiena saknes meklējamas senās Romas buljonos. Lai gan tas pirmo reizi tika pagatavots pirms vairāk nekā 8000 gadiem, tikai 18. gadsimtā tas tika pasniegts restorānos visā Parīzē. Pēc tam to turpināja pasniegt cienītāju virtuvēs visur.

Protams, sīpolu zupu variācijas ir pastāvējušas visā Eiropā kopš senās Romas un Grieķijas laikiem. Pateicoties to bagātīgajai pieejamībai viduslaikos, lielu daudzumu sīpolu izmantoja zupas pagatavošanai, vārot tos ūdenī. Tolaik tika uzskatīts, ka pieticīgajam sīpolam piemīt arī atjaunojošas īpašības, padarot to par galveno sastāvdaļu buljonu pagatavošanai.

Vairākus gadsimtus sīpolu zupa tika uzskatīta par nabaga ēdienu, līdz viena nakts Francijā 18. gadsimtā uz visiem laikiem mainīja tās reputāciju.

Sastāvdaļas

  Pamācība

  Solis 1

  Sildi katlā eļļu uz vidējas uguns.

  Solis 2

  Pēc tam pievieno sīpolus un vāri 15 min., uz zemas uguns. Noņem vāku un turpini vārīt sīpolus, bieži maisot, līdz tiek sasniegta jauka zeltaini brūna krāsa. Karamelizācijas procesam vajadzētu ilgt apmēram 30 min.

  Solis 3

  Kad sīpoli ir karamelizēti, pievieno sviestu, muskatriekstu, timiānu, lauru lapu, ķiplokus, sāli un piparus. Maisi un vāri vēl 10 min.

  Solis 4

  Palielini uguni uz augstu temp. un pielej vīnu. Vāri apmēram 3-5 min.

  Solis 5

  Pievieno konjaku, to vari arī nepievienot, pēc taviem ieskatiem.

  Solis 6

  Sadali zupu 6 porcijās, cepeškrāsnī izturīgos traukos, vai vienā traukā, un porciju papildina ar nogrieztām veselām maizes šķēlēm un ⅓ rīvēta siera, var arī vairāk.

  Solis 7

  Liek cepeškrāsnī uz 180°C, līdz siers burbuļo, uz apmēram 3-5 min.

  Secinājums

  Pēc tam var rotāt ar nedaudz pētersīļiem vai dillēm, pasniedz karstu. Var pievienot klāt arī vēl tējkaroti krējuma. Lai labi garšo!

  Tev varētu arī patikt

  Atstāt Atsauksmi