Gatavo.com Logo 512x512px

Speķa pīrādziņi mammas gaumē

Speķa pīrādziņi mammas gaumē
  • Sagatavošanas Laiks
    1 h
  • Gatavošanas Laiks
    25 min
  • Porcijas
    50
  • Gatavs
    1, 25 h

Speķa pīrādziņi mammas gaumē. Speķa pīrādziņi man asociējas pārsvarā tikai ar Ziemassvētkiem. Patīkamas bērnības atmiņas, kad kopā ar mammu rullēju mīklu un pildīju ar masu pīrādziņus. Tikko izņemti speķa pīrādziņi no krāsns, smarža, kas reibina, un garša, kas mutē kūst. 

Citas līdzīgas receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Speķrauši jeb speķa pīrādziņi, sarunvalodā dēvēti arī vienkārši kā pīrāgi vai pīrādziņi, ir latviešu iegarenas vai pusmēness formā ceptas maizītes vai konditorejas izstrādājumi, kas pildīti ar smalki sagrieztiem trekna bekona kubiņiem un sīpoliem. To garums ir no pieciem līdz trīspadsmit centimetriem (2,0 līdz 5,1 collas) atkarībā no tā, vai tie ir paredzēti kā uzkoda vai sātīgāka maltīte. Mazāki speķrauši bieži tiek novērtēti ar savu gardumu un tiek uzskatīti par prasmīga pavāra darbu.

Kā jau daudziem nacionālajiem ēdieniem, arī latviešu ģimenēm nereti ir sava unikālā ēdiena recepte, tomēr, lai to sauktu par speķraušiem, tam jāsaglabā pusmēness forma un pildījumam jābūt bekona gabaliņiem. Tā kā to izgatavošanā ir ieguldīts daudz darba, tie parasti tiek izgatavoti tikai īpašiem gadījumiem un ļoti lielā skaitā. Tomēr tos varētu atrast lielākajā daļā vietējo maizes ceptuvju un konditorejas veikalos.

Pīrāgi Latvijas sabiedrībā nebija sezonāls ēdiens, jo lielākā daļa dažādu veidu pagatavošanai nepieciešamo sastāvdaļu bija pieejamas no pieliekamā visu gadu. Pēc tam, kad kartupeļi Latvijas sabiedrībā bija iefiltrējušies no Jaunās pasaules, dažkārt kartupeļi tika izmantoti arī miltu vietā mīklā, ļaujot konditorejas izstrādājumus cept arī tad, kad milti nebija pieejami. Tas nozīmē, ka pīrāgus var cept jebkurā laikā un vēsturiski tie ir saistīti ar latviešu svētkiem visu gadu.

Divi lielākie Latvijas vēsturiskie svētki ir vasaras saulgrieži un ziemas saulgrieži: Jāņi un Ziemassvētki, kas pārsvarā ir ideālākais laiks, lai ceptu speķa pīrādziņus mammas gaumē. Vienā no populārākajām un pazīstamākajām latviešu Ziemassvētku tautasdziesmām pieminēti pīrāgi:
Ziemassvētki sabraukuši
Rakstītām kamanām
Pīrāgam nabagam
Abi gali apdeguši

Speķa pīrādziņi mammas gaumē, lai labi garšo un pilna māja laimes, kad pīrādziņi cepas. 

Sastāvdaļas

    Pamācība

    Solis 1

    Uzsildi 50 ml pienu, noņem no uguns un iemaisi tajā 50 g raugu un 1 ēdamkaroti cukura. Noliec malā uz 15 min.

    Solis 2

    Ielej lielā bļodā atlikušo pienu (550 g), iemaisi tajā sviestu un pievieno 1 ēdamkaroti cukura un šķipsnu sāls.

    Solis 3

    Pēc tam iemaisiet pastāvējušo raugu un iesijā miltus. Kārtīgi samīci mīklu. Pēc tam liec mīklu raudzēties siltā vietā - 30 min. (Kad mīkla pirmo reizi pacēlusies, iespied to atpakaļ bļodā. Kad mīkla atkal pacēlusies un vismaz dubultojusies apjomā, izņem to no bļodas un liec uz virsmas, kas apkaisīta ar miltiem.)

    Solis 4

    Kamēr mīkla rūgst, pagatavo pīrādziņu pildījumu. Smalki sagriez gaļu un sīpolus. (Zinu, ka citi vēl apcep nedaudz sīpolu un gaļu, to var arī darīt, bet neredzu jēgu.)

    Solis 5

    Uzkarsē cepeškrāsni līdz 190°C.

    Solis 6

    Kad viss gatavs, laiks veidot pīrādziņus. No mīklas paņem mazu bumbiņu, izrullē to ar mīklas rulli vai rokām, vidū liec karoti pildījuma, aizloki ciet malas un kārtīgi saspied tās ar pirkstiņiem, lai neatnāk vaļā. (Tā atkārto, līdz mīkla un pildījums ir beidzies.)

    Solis 7

    Uz cepešpannas uzklāj cepamo papīru un liec gatavos pīrādziņus.

    Solis 8

    Cep 20-23 min, līdz pīrādziņi no augšpuses ir kļuvuši zeltaini brūni.

    Secinājums

    Gatavos pīrādziņus, ja ir vēlme, var apsmērēt ar sakultu olu, lai ir spīdīgi. Lai labi garšo!

    Tev varētu arī patikt

    Atstāt Atsauksmi