Gatavo.com Logo 512x512px

Ātrais borščs

ātrais borščs
  • Sagatavošanas Laiks
    15 min
  • Gatavošanas Laiks
    1 h
  • Gatavs
    1, 15 h

Ātrais borščs, izmēģini!

Borščs ir skāba zupa, kas pagatavota no gaļas buljona, dārzeņiem un garšvielām, izplatīta Austrumeiropā un Ziemeļāzijā. Angļu valodā vārds “borscht” visbiežāk tiek asociēts ar ukraiņu izcelsmes zupas variantu, kas gatavots ar sarkanajām bietēm kā vienu no galvenajām sastāvdaļām, kas ēdienam piešķir raksturīgo sarkano krāsu. Toties ar šo pašu nosaukumu izmanto arī dažādas skābas garšas zupas bez bietēm, piemēram, zaļo boršču uz skābenes, balto boršču uz rudzu bāzes un kāpostu boršču.

Borščs ir iegūts no senas zupas, kas sākotnēji tika vārīta no parastā latvāņa marinētiem kātiem, lapām un sārņiem. Tas ir zālaugu augs, kas aug mitrās pļavās un kas deva ēdienam savu slāvu nosaukumu.

Laika gaitā tas kļuva par daudzveidīgu zupu klāstu, starp kuriem vispopulārākais ir kļuvis Ukrainas sarkanais borščs, kura pamatā ir bietes. To parasti gatavo, apvienojot gaļas vai kaulu buljonu ar sautētiem dārzeņiem (kāpostiem, burkāniem, sīpoliem, kartupeļiem un tomātiem). Atkarībā no receptes borščs var ietvert gaļu vai zivis, vai būt tīri veģetārs; to var pasniegt gan karstu, gan aukstu. To bieži pasniedz skābo krējumu, cieti vārītām olām vai kartupeļiem.

Boršča popularitāte ir izplatījusies visā Austrumeiropā un, migrējot prom no Krievijas impērijas, uz citiem kontinentiem. Ziemeļamerikā borščs bieži tiek saistīts ar ebrejiem vai menonītiem, grupām, kas to pirmo reizi atveda no Eiropas. Vairākas etniskās grupas uzskata, ka borščs dažādos vietējos izpildījumos ir viņu pašu nacionālais ēdiens, ko patērē kā daļu no rituāla maltītēm austrumu pareizticīgo, grieķu katoļu, Romas katoļu un ebreju reliģiskajās tradīcijās.

Borščš nosaukums

Nosaukums galu galā cēlies no vārda борщ (borshch vai /borɕː/), kas ir kopīgs austrumu slāvu valodām, piemēram, ukraiņu un krievu valodā. Kopā ar radniecīgiem vārdiem citās slāvu valodām, tas nāk no protoslāvu *bŭrščǐ ‘latvānis’ un galu galā no protoindoeiropiešu *bhr̥stis ‘punkts, rugāji’.

Dažreiz boršču var atrast kā barszcz (poļu vārds borščam) vai borshch (kirilicas “борщ” transliterācija). Angļu valodas pareizrakstība borscht nāk no jidiša באָרשט (borsht), jo pirmo reizi šo ēdienu Ziemeļamerikā popularizēja jidišā runājošie aškenazi ebreji no Austrumeiropas.

Citas zupas receptes meklē ŠEIT.

Lai labi garšo ātrais borščs!

Sastāvdaļas

    Pamācība

    Solis 1

    Katlā liec vārīties buljonu.

    Solis 2

    Burkānus sagriez ripiņās un liec vārošā buljonā.

    Solis 3

    Sagriez kartupeļus kubiņos un pēc 5 min pievieno katlam.

    Solis 4

    Sagriez papriku. Apcep to uz pannas, kad tā mīksta, ber katlā.

    Solis 5

    Kad burkāni un kartupeļi mīksti, pievieno bietes un tomātu mērci.

    Solis 6

    Pagaida, kad zupai uzmetas pirmie burbuļi, tad tā ir gatava.

    Secinājums

    Lai labi garšo!

    Tev varētu arī patikt

    Atstāt Atsauksmi