Gatavo.com Logo 512x512px

Kā pareizi vārīt olas

Kā pareizi vārīt olas

Kā pareizi vārīt olas – bieži vien kāds uzdod šo jautājumu. Ja tev ir vārītas olas pie rokas, vari pagatavot brokastis, pusdienas, uzkodas vai pat vakariņas. Olas ir izcils olbaltumvielu avots. Ēdiens, ko dažu minūšu laikā var iegūt. It īpaši, ja esi rīta skrējienā. Olas ēdamas gan ceptas, gan vārītas. 

Šoreiz bloga raksts būs par to, kā vārīt olas. Cik ilgi tās ir jāvāra; kā tās vieglāk mizot; ko tās mums dod. 

Patiess draugs ir tas, kurš domā, ka tu esi laba ola, kaut arī zina, ka esi nedaudz saplaisājis.

/Bernard Meltzer/

Olas

Olas dēj daudzu dažādu sugu sievietes, tostarp putni, rāpuļi, abinieki, daži zīdītāji un zivis, un daudzas no tām cilvēki ir ēduši tūkstošiem gadu. Putnu un rāpuļu olas sastāv no aizsargājošas olu čaumalas, olbaltuma (olu baltuma) un vitellus (olas dzeltenuma), kas atrodas dažādās plānās membrānās. Visbiežāk lietotās olas ir vistas olas. Ēd arī citas mājputnu olas, ieskaitot pīles un paipalas. Zivju olas sauc par ikriem un ikriem.

Olu dzeltenumi un veselas olas uzglabā ievērojamu daudzumu olbaltumvielu un holīna, un tiek plaši izmantoti kulinārijā. 

Vistas un citas olu dēšanas dzīvnieki tiek plaši turēti visā pasaulē, un vistu olu masveida ražošana ir globāla nozare. 2009. gadā visā pasaulē tika saražots aptuveni 62,1 miljons tonnu olu no aptuveni 6,4 miljardu vistu dējējputnu saimes. 

Putnu olas centrā ir dzeltenums (vitellus). Dzeltenumu apņem dzeltenuma apvalks un vairāki olbaltumapvalki. Virs baltumapvalka ir zemčaulas apvalks. Olas resnākajā galā starp zemčaulas apvalku un baltumapvalku izveidojas gaisa kamera, kuru dīglis izmanto inkubācijas pēdējās dienās. No ārpuses olu aptver čaumala. Čaumalu veido ookeratīna šķiedras. Starp tām atrodas kalcija, magnija un fosfora sāļi. Cauri čaumalai stiepjas mikroskopiski kanāli, pa kuriem notiek gāzu apmaiņa ar ārējo vidi. Čaumalu klāj virsčaumalas plēve, kuras funkcija ir kavēt mikroorganismu nokļūšanu olā. Olu izmēri, krāsa un forma ir atkarīga no putnu sugas.

Olas dzeltenums ir olas galvenā sastāvdaļa. Tā satur dīgļa attīstībai vajadzīgās vielas. Tās citoplazmā ir daudz rezerves barības vielu dzeltenuma graudiņu veidā. Apaugļotai olai dzeltenuma virspusē atrodas dīgļa disks. Dzeltenumu no divām pusēm centrā nostiprina un notur olbaltuma saites jeb halazas, kuras ļauj dzeltenumam grozīties tā, lai augšpusē vienmēr atrastos dīgļa disks.

Olbaltums nodrošina dīgļa attīstībai nepieciešamo ūdeni un pasargā to no izžūšanas. Olbaltums arī satur barības vielas, ko dīglis izmanto attīstības laikā.

Vislielākās putnu olas ir strausam, olas masa sasniedz 1400 g. Ginesa rekordu grāmatā kā vislielākā ola ir iekļauta 2008. gadā izdētā strausa ola Zviedrijā. Tās masa bija 2589 g. Vismazākās olas ir kolibri, tās masa ir 0,5 g.

Olu vēsture

Kopš aizvēstures putnu olas ir vērtīgs pārtikas produkts gan medību sabiedrībās, gan jaunākās kultūrās, kur putni tika pieradināti. Vista, iespējams, tika pieradināta olu dēļ, pirms 7500. gada p.m.ē. 

Cāļus uz Ēģipti atveda 1500. gadā p.m.ē., Grieķijā ap 800. gadu p.m.ē., kur paipalas bija galvenais olu avots.

 Tēbā, Ēģiptē, Haremhaba kapā, kas datēts ar aptuveni 1420. gadu pirms mūsu ēras, ir attēlots vīrietis, kurš kā ziedojumu nes bļodas ar strausu olām un citām lielām olām, iespējams, pelikāna olām. 

Senajā Romā olas tika konservētas. Romieši sasmalcināja čaumalas savos šķīvjos, lai ļaunie gari tur neslēptos. Viduslaikos olas bija aizliegtas gavēņa laikā to bagātības dēļ.

Olas, kas saputotas ar skābām augļu sulām, Francijā bija populāras 17 gs. 

1878. gadā kāds uzņēmums Sentluisā, Misūri štatā, izmantojot žāvēšanas procesu, sāka pārveidot olas dzeltenumu un olu baltumu par gaiši brūnu, miltiem līdzīgu vielu. 

1911. gadā izveidoja olu paleti, Džozefs Koils Smithersā, Britu Kolumbijā. Agrīnās olu kastes tika izgatavotas tikai no papīra. 

Olu veidi

Kā pareizi vārīt olas. paipalu olas

Putnu olas ir ēdiens un viena no daudzpusīgākajām ēdiena gatavošanā izmantotajām sastāvdaļām. 

Visbiežāk izmantotās putnu olas ir vistu, pīļu un zosu olas. Mazākas olas, piemēram, paipalu olas, Rietumu valstīs laiku pa laikam tiek izmantotas kā gardēžu sastāvdaļa. Olas ir parasts ikdienas ēdiens daudzās Āzijas daļās, piemēram, Ķīnā un Taizemē, un 2013. gadā Āzijas produkcija nodrošināja 59 % no visas pasaules. 

Lielākās putnu olas, no strausiem, mēdz izmantot tikai kā īpašu greznu ēdienu. Kaijas olas tiek uzskatītas par delikatesi Anglijā, kā arī dažās Skandināvijas valstīs, īpaši Norvēģijā. 

Dažās Āfrikas valstīs pērļu vistiņu olas bieži ir redzamas tirdzniecības vietās. Fazānu olas un emu olas ir ēdamas, bet mazāk pieejamas; dažreiz tās var iegūt no lauksaimniekiem, putnu audzētājiem vai luksusa pārtikas preču veikaliem. Daudzās valstīs savvaļas putnu olas aizsargā likumi, kas aizliedz to savākšanu vai pārdošanu vai atļauj savākt tikai noteiktos gada periodos.

Kā vārīt olas?

olas

Svarīgi ir izvēlēties katliņa izmēru, lai tas nav par mazu vai lielu. Atceries, ka aukstas olas nevajag uzreiz likt karstā ūdenī. 

Kad ūdens sācis vārīties, liec katliņā un vāri. Olām jābūt pilnīgi pārklātām ar ūdeni.

Tālāk izvēlies cik ilgi vēlies vārīt olas un kādu iznākumu vēlies. 

Kā pareizi vārīt olas – Olu vārīšanas laiki

vārītas olas
  • 2 minūtes: baltums viegli sarecēs, bet tuvāk vidum būs šķidrs gan baltums, gan dzeltenums.
  • 4 minūtes: izcili mīksti vārītas olas
  • 5-7 minūtes: Nedaudz mīksti vārītas olas.
  • 8 minūtes: cietas, tomēr krēmīgi vārītas olas
  • 9-10 minūtes: cieti vārītas olas.
  • 15 minūtes: citi vāra olas tik ilgi, lai pārliecinātos, ka olas tiešām ir gatavs. Citur var lasīt, ka olas vāra arī pat 30 min. 

Es gan parasti olas vāru uz aci. Man patīk, ka olas dzeltenums ir nedaudz mīkstāks kā parasti, 5-7 minūtes. Taču, ja olas ir nepieciešamas cietas, kā, piemēram, gatavojot salātus vai kādas uzkodas, izmantoju taimeri. 

Man pārvārītas olas liekas par sausu, un tās zaudē savu garšu. Bet, katram ir savas garšu kārpiņās un metodes kā gatavot. Kas nedar vienam, der citam!

Vārītu olu dzeltenums ir citā krāsā

Kā pareizi vārīt olas. pārvārīta ola

Pēc vārīšanās, retu reizi, olas dzeltenums nav tik spilgti dzeltens kā ierasts. Tas nozīmē, ka esi pārvārījis olu. Olu dzeltenums ir pelēcīgs, zilgans, kā nu kurš to nosauc. 

Kas notiek, ja vārot olu, tā ieplaisā?

Ik pa laikam ola vārīšanās laikā ieplaisā un var noplūst daļa no iekšpuses baltuma un pat dzeltenuma. Ola tehniski joprojām ir ēdama, jo tā ir vārīta. 

Ko vajadzētu/nevajadzētu darīt, lai olas neplaisā vārīšanas laikā:

  • Neliec aukstās olas no ledusskapja uzreiz karstā ūdenī.
  • Olas nemet katliņā iekšā, bet uzmanīgi ievieto. 
  • Ja lielā katliņā ir maz olas, tas arī var radīt plaisāšanu. 
  • Ja olā ir plaisa, katliņā varat pievienot nedaudz etiķa. Tas palīdzēs sacietēt olu baltumam, ja tas sāks izplūst no čaumalas.

Kāpēc vārītas olas grūti mizojas?

nomizotas vārītas olas

Dažreiz, mizojot olu, olas gabaliņi nonāk kopā ar čaumalu. Tas ir pilnīgi normāli un neietekmēs olas garšu, tikai izskatu. Svaigas olas ir grūti mizot, bet vecākas – vieglāk. 

Daži padomi, lai olas viegli mizojās:

  • Jātur ola aukstā ūdenī vai ledū.
  • Ūdenim jāpievieno sāls.
  • Ūdenim jāpievieno cepamā soda. Tā palielina ūdens sārmainību un padara olas viegli mizojamas.
  • Ūdenim pievieno etiķi, tad padara čaumalu mīkstāku.
  • Rullē olas pa galda virsmu. (Pēc olu vārīšanas un atdzesēšanas ledus aukstā ūdenī.) 
  • Ja olas ir ieplaisājušas, vārīšanās rezultātā, pamanāt, tad olas paliec zem nedaudz tekoša ūdens vai kādu laiku iemērciet bļodā ar ūdeni. Ūdens iekļūst zem čaumalas un atvieglo lobīšanos.
  • Pirms vārīšanas, vēl var izdurt olas dibenu ar adatu. 

Kā uzglabāt vārītas olas?

Neizmantotās olas ar noņemtu vai čaumalu var uzglabāt ledusskapī līdz 1 nedēļai. Katram savs. Man patīk olas ēst uzreiz. Kad tās vēl ir pat nedaudz siltas no vārīšanās. Kā pareizi vārīt olas.

Olu receptes vari meklē ŠEIT

Tev varētu arī patikt

Atbildēt