Gatavo.com Logo 512x512px

Skābu kāpostu zupa

Skābu kāpostu zupa
  • Sagatavošanas Laiks
    5 min
  • Gatavošanas Laiks
    1,30 h
  • Porcijas
    2
  • Gatavs
    1,30 h

Skābu kāpostu zupa Tev noteikti ir jāizmēģina. Skābi kāposti satur arī vitamīnus un dažādas vērtīgās minerālvielas. Skābējot kāpostus, var parūpēties par vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu arī ziemas aukstajos mēnešos. Kāpostos ir probiotiskās baktērijas, kas vairojas skābēšanas procesa laikā un arī paaugstina vitamīnu biopieejamību. 

Citas kāpostu receptes meklē ŠEIT.

Vai zināji?

Kāpostu saimē ir vēl vesels pulks citu radinieku (100 dažādu veidu) – brokolis, Ķīnas kāposts, kolrābis… Un tiem visiem ir kāpostains aromāts un līdzīgs ķīmiskais sastāvs. Jau kādu laiku kāpostiem ir jauna mode – plakani kāposti, kas vislabāk piemēroti tīteņu gatavošanai, jo tiem ir lielas lapas.

Kāposti uzturā ir nozīmīgs ogļhidrātu, šķiedrvielu, organisko skābju, vitamīnu un minerālvielu avots. Īpaši svarīgi tie ir skābju un bāzu līdzsvara uzturēšanai organismā, jo kāposti galvenokārt satur – kāliju, kalciju, fosforu, dzelzi un citas.

100 gramos kāpostu ir 45 grami C vitamīna – tikpat, cik apelsīnos. Sarkanajos kāpostos C vitamīna ir pat nedaudz vairāk. Kāpostos nav vielas askorbātoksidāzes, kas šķeļ C vitamīnu, tādēļ šis vitamīns saglabājas kāpostos visu uzglabāšanas laiku un arī tos dažādā veidā pārstrādājot – cepot, sautējot, vārot un skābējot.

Lai zinātu, kuri kāposti tieši tev būtu vislabākie, jāņem vērā to ķīmiskais sastāvs. Sarkanajos kāpostos purīnvielu ir vairāk nekā baltajos, tāpēc tiem, kam ir podagra vai citas locītavu vainas, labāk izvēlēties baltos kāpostus. Savukārt nātrija baltajos kāpostos ir četras reizes vairāk nekā sarkanajos. Tāpēc tiem, kam ir augsts asinsspiediens, noderīgāki būs sarkanie kāposti. Jo arī kālija, kas palīdz izvadīt lieko šķidrumu (ja ir tūska), sarkanajos ir vairāk.

U vitamīns, bet gan S-metilmetionīns, kurš sastopams kāpostos, ir lielisks palīgs cīņā ar kuņģa un zarnu trakta iekaisumiem un čūlām. Tas palīdz arī aknu funkciju uzlabošanai. Savukārt K vitamīns piedalās visos vielmaiņas procesos, asins recēšanā un ir īpaši svarīgs bērniem kaulu augšanas veicināšanai.

Bet senioriem – lai uzturētu normālu kaulu blīvumu un veicinātu brūču dzīšanu. Folijskābe un B₆ vitamīns īpaši nepieciešams, plānojot grūtniecību un iznēsājot bērniņu. Un kur tad vēl E, B₁, B₂, P, PP, H vitamīns, karotinoīdi un citi labumi.

Daudziem kāposti asociējas ar ko tādu, kas pēc ēšanas rada nepatīkamas sajūtas – vēders pūšas, burkšķ, nesmuki urkšķ… Tas ir tāpēc, ka trisaharīdus (tie ir tādi cukuri) gremošanas trakts nespēj sagremot, un zarnu baktērijas no šī cukura veido gāzes, vēders uzpūšas. Ja tev kāposti rada šādas problēmas, pamēģini tos lietot termiski apstrādātā veidā, pievienojot fenheļa sēklas vai ķimenes, un gatavošanas laikā katliņu vai pannu nenosedz ar vāku.

Lai labi garšo skābu kāpostu zupa!

Sastāvdaļas

    Pamācība

    Solis 1

    Nospied kāpostus, liec katlā, pievieno ūdeni, eļļu, garšvielas pēc izvēles. Sautē zem vāka 50-60 min. Pēc tam pievieno gaļas buljonu un karsē.

    Solis 2

    Sagriez sīki gabaliņos seleriju un sīpolu, apcep eļļā uz pannas. Pēc tam pievieno tomātu pastu un cukuru, karsē 2- 3 min. Tad pannas sastāvu pievieno kāpostiem un karsē vēl 10 min.

    Solis 3

    Gaļu sagriez gabaliņos un iemaisi kāpostos. Un zupa ir gatava pasniegšanai!

    Secinājums

    Zupu pasniedz ar svaigiem pētersīļiem. Lai labi garšo!

    Tev varētu arī patikt

    Atstāt Atsauksmi