Gatavo.com Logo 512x512px

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas. Putnu dziesmas, pirmās izplaukušās puķītes, zaļā zāle un daudz, daudz saulītes – to mēs saucam par pavasari. Es laikam pavasara iestāšanos gaidu daudz vairāk kā vasaru. Bet tagad parunāsim un Tev pastāstīšu par pavasara zaļumiem, no kuriem vismaz vienu esi baudījis. 

Svaigu diļļu un loku smaržu zina visa. Nātres dzēlumu vasarā gan jau arī ir sajutuši daudzi, bet vai nātres ir baudījuši?

Turpini lasīt un iepazīstināšu ar 9 populārākajiem pavasara zaļumiem, kurus vajadzētu iekļaut savā ēdienkartē. Lasām un baudām kopā – Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas!

Dilles

Mēdz teikt, ka tu neesi īsts latvietis, ja neēd dilles. Dilles vari izmantot ne tikai ēšanā, bet ir arī lielisks papildinājums puķu pušķos. Kaltētas, svaigas, vārītas – nu jebkādā veidā dilles ir ēdamas, nu vismaz man tā liekas. 

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas. dilles

Krūmu dilles, smaržīgās dilles, …dilles ar ziediem un dilles bez ziediem…smaržīgā dille ir visizplatītākais garšaugs. Dilles izmanto kā garšas uzlabotāju un piedevu pie ēdieniem. Dillēm piemīt arī augsni dezinficējošas īpašības.

Tautas medicīnā dilles lieto pret vēdera uzpūšanos un piena sekrēcijas uzlabošanai. Tās veicina arī gremošanas sulu izdalīšanos. Dilles izceļas ar ļoti augstu ēterisko eļļu saturu, ar ko izskaidrojams to aromāts. Dillēs ir daudz C vitamīna, kālija, kalcija, magnija, fosfora sāļu, taukskābes, olbaltumi. Nedrīkst aizmirst, ka ne tikai svaigas, bet arī kaltētas dilles labvēlīgi ietekmē gremošanas orgānu darbību.

Dilles ēdienā

Dillēm ir patīkams, svaigs aromāts un garša, un tās izmanto gandrīz visu gadu svaigā, saldētā vai kaltētā veidā. Dilles ļoti labi pārcieš sasaldēšanu, tāpēc ziemā tās ir labs papildinājums ēdienam. Ziemā var lietot diļļu sēklas. Tās ieteicams pielikt mīklai, cepot plāceņus, kā arī zupām, zivju zupai, pie zivju ēdieniem.

Kulinārijā dilles ir ļoti iecienītas. Svaigās zaļās diļļu lapas liek pie biezpiena, siera, mērcēm, kā arī pie olu, gaļas, zivju, kartupeļu, sakņu un sēņu ēdieniem. Diļļu lakstus lieto gurķu un kāpostu skābēšanai, tomātu konservēšanai un marināžu gatavošanai. Dilles parasti pievieno jau gatavam ēdienam, lai nezustu to skaistā zaļā krāsa un izteiktā smarža. Dilles sagatavot ziemai nav grūti. Tās labi jāizkaltē, lai saglabātu svaigo zaļo krāsu. Šajā gadījuma tās saglabā visu uzturvērtību.

Loki

Tāpat kā dilles, lokus arī var nosaukt par latviešu tradicionālo ēdienu. Priecājos, ka ir veikali, kas piedāvā arī ziemas periodā iegādāties lokus podiņos un baudīt to svaigo garšu.

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas. loki

Loki palīdz mazināt nogurumu, nespēku, miegainību un reiboņus. Lociņi palīdz izvairīties no vīrusiem un stiprina imunitāti. Loki ir bagāti ar vitamīniem (C, B grupas, E un PP), karotīnu, organiskajām skābēm, ēterisko eļļu, makroelementiem un mikroelementiem. Tie var sniegt jūtamu labumu vitamīnu trūkuma mazināšanai pavasarī, elpceļu un citu slimību ārstēšanai un profilaksei.

Loki ēdienā

Loki ir lieliska piedeva salātiem, biezpienam, omletei vai veselības dzērienam – ar svaigiem garšaugiem, sāli un pipariem sajauktam kefīram. Es domāju, te nav ko piebilst daudz, latvieši tak zina, kur un kā izmantot lokus.

Pētersīļi

Pētersīļi, manuprāt, ir viens no tiem garšaugiem, kas nu patīk vai nē. Tiem noteikti ir izteikta garša, kas daudziem var nepatikt. Es laikam esmu visu zaļumu ēdājs, tāpēc arī pētersīļi ir biežs draugs manā uzturā gan svaigā, gan kaltētā veidā.

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas

Pētersīlis ir viens no augiem, kas satur vismazāk kaloriju. Pētersīļi ir bagāti ar antioksidantiem, vitamīniem, šķiedrvielām, minerālvielām. Satur kāliju, kalciju, mangānu, dzelzi, magniju. Pētersīļu sastāvā ir A, beta karotīns, C, K un E vitamīni, zeaksantīns. 

Pētersīļu ēteriskā eļļa stimulē kuņģa sekrēciju, veicinot gremošanu. Pētersīlis mazina arī gāzu uzkrāšanos zarnās un var novērst spazmas. 

Pētersīļi ēdienā

Pētersīļus tāpat kā dilles un lokus izmantos svaigus un kaltētus. Pievieno salātiem, mērcēm, smūtijiem, marinādēm un pārkaisot pamatēdieniem, kā arī izmanto ēdienu dekorēšanā.

Skābenes

Skābenes arī ir viens no maniem bērnības našķiem – gan svaigas, gan zupās. Pilna sauja skābeņu pavasarī. 

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas. Skābenes

Skābenes satur daudz C vitamīna, karotīna un minerālvielu. Skābeņu lapas satur olbaltumvielas, ogļhidrātus, dažādas minerālvielas, karotīnu, flavonglikozīdu, B1, B2, A, PP vitamīnus. 

Skābenes ēdienā

Uzturā skābeņu lapas izmanto ne tikai svaigas vai vārītas, bet arī kaltētas un saldētas. No tām gatavo salātus vai piedevu biezeņus. Vislabāk skābenes derēs zupās, mērcēs un pīrāgos.

Skābenes lieliski var uzglabāt saldētas. Salasa skābenes, noskalo, pārlasa, sagriež un kopā ar drusku sāls saliek porciju (1 zupai) lielos trauciņos – mēģina saspiest cieši un liek saldētavā.

Nātres

Esot jaunāka, nātres dzēlumus, kā lauku bērns, esmu sajutusi ļoti daudz. Atceros vectēva vārdus, ka tas nāk tikai par labu veselībai. Un esot jau lielākai, uzzināju, ka nātres var arī ēst. Tas gan manī radīja ne visai labas emocijas un nespēju iedomāties, ka nātres baudu kā, piemēram, skābenes. Mamma iemānīja iekšā, pieliekot klāt pavasara salātu bļodai, kopā ar krējumiņu. Atceros, ka visu notiesāju vēsā prātā un likās ar tīri garšīgi. Šobrīd nātru baudīšana liekas tikpat ikdienišķa kā salātlapas.

Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas. Nātres

Nātres ir ļoti bagātas ar antioksidantiem, karotinoīdiem, K, C, D, K un B1 un citiem vitamīniem. Nātres ir lielisks dzelzs avots, tās satur daudz hlorofila. Nātres īpaši ieteicamas visiem tiem, kas ziemas sezonā ir slimojuši ar dažādām saaukstēšanās slimībām. Tās noteikti palīdzēs stiprināt imunitāti, veicinās organisma attīrīšanos, uzlabos asins sastāvu, kā arī regulēs cukura daudzumu asinīs.

Nātres ēdienā

Pirmie nātru dzinumi pavasarī parasti ir ļoti maigi un nedzels, tomēr ir arī ieteicams nātru lapiņas pirms celšanas galā applaucēt ar karstu ūdeni, lai noņemtu asumu. 

Nātru lietošanas iespējas uzturā ir ļoti plašas – lieto tās salātos, zupās, sautējumos, kā arī garšvielu vietā. Protams, visvairāk vērtīgo vielu tavs organisms saņems, ja ēdīsi nātru dzinumus svaigā veidā ar citiem zaļumiem (lociņiem, dillēm utt.). Nātru smūtijs, piemēram, spinātu vietā, brokastīs arī ir lielisks veids kā tās baudīt. 

Gārsa

Šo augu redzu kā nelielu murgu savā dārza placītī un, iedomājoties, ka es to varu pievienot savai salātu bļodai, nenāk prātā nekas labs. Bet kā izrādās, gārsā ir daudz labas vielas, par kurām organisms tev pateiksies. Esmu tās baudījusi salātos, un nekāda izteiktā garša tai nav. Taču, lai pati lasītu gārsu priekš savas maltītes, par to man ir jāpadomā. 

Gārsa sakoncentrē sevī vitamīnus tieši pavasarī – tikko lienot ārā no zemes. Gārsa ir viens no avotiem, kā uzņemt lielu daudzumu C vitamīna. Gārsai piemīt arī spēcīgas organismu attīrošas īpašības – tā samazina skābju līmeni organismā un sekmē dažādu sāļu izvadīšanos. Papildus šīm īpašībām, gārsa ir arī nomierinoša un tonizējoša.

Gārsa ēdienā

Ēšanai ieteicami ir paši pirmie gārsas dzinumi, kad tā tik tikko sākuši līst ārā no zemes, pieaugusi gārsa maina savu garšu, kā arī pēc tekstūras paliek ne tik tīkama. Gārsu var iekļaut savā ēdienkartē tieši tāpat kā jebkurus citus zaļumus – salātos, zupās, sautējumos, biezeņos. Protams, visvērtīgākās ir gārsu lapiņas, kas lietotas tieši svaigā veidā. Izmēģini gārsu kopā ar citiem pavasara zaļumiem sakult kokteilī kopā ar kefīru – var pievienot arī nedaudz sāls un piparu, vai kādu citu garšvielu. Šāds kokteilis ir īsta pavasara vitamīnu bumba. Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas.

Pienenes

Pienenes īsts pavasara vēstnesis pļavā. Tas dzeltenums silda sirdi. Apsēsties pļavā un pīt pieneņu vainadziņu. Esmu arī baudījusi pieneņu medu, kas ir loti gards.

Jaunās pieneņu lapiņas, kas no zemes lien ārā tieši pavasara sākumā, ir ļoti vērtīgs vitamīnu un minerālvielu avots, Pieneņu lapās ir ļoti daudz C un A vitamīnu, kālija, kalcija, nātrija, karotinoīdu, dzelzs un lecitīna. Pienenes ir ļoti spēcīgs organisma attīrītājs, tādēļ sevišķi ieteicams pavasara attīrīšanās kūrēs. Tām piemīt izteikta žulti dzenoša un veidojoša iedarbība.

Pienenes ēdienā

Pirmās pieneņu lapiņas, kas lien ārā no zemes pavasarī parasti nav tik rūgtas, kā jau pieaugušas pienenes vasarā. Tomēr, ja tev to garša tomēr ir par rūgtu, pirms lietošanas, pārlej tās ar sālsūdeni. Rūgtumu var mazināt arī ēdieniem pievienojot skābenes, citronu sulu, lokus, krējumu vai kefīru. Vislabāk ir lietot svaigas pieneņu lapas, piemēram, salātos vai zaļajos kokteiļos, taču tās, protams, var izmantot arī siltajos ēdienos – zupās, sautējumos, biezeņos u.c.

Liepu pumpuri un lapas

Liepziedu tēja, domāju par to ir dzirdējuši daudzi un kāds gan jau arī ir baudījis. Bet vai zināji, ka liepu pumpuri un lapas arī ir ēdamas?

Liepu pumpuri un pirmās atplaukušās lapiņas uzturvērtības ziņā neatpaliek no liepu ziediem, kas būs pieejami vēlāk. Tās satur daudz vērtīgu vitamīnu un minerālvielu, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, sevišķi tiem, kas ziemas periodā mocījušies ar saaukstēšanās slimībām. Liepu lapas un pumpuri var palīdzēt pazemināt paaugstinātu temperatūru, kā arī cīnīties ar elpceļu iekaisumiem.

Liepu pumpuri un lapas ēdienos

Liepu pumpurus un tikko saplaukušās lapiņas var pievienot salātiem, kopā ar kļavu pumpuriem vai lapiņām, lokiem, nedaudz jaunajām skābenītēm, krējumu un nedaudz sāli. Šādi salāti ir īsts vitamīnu lādiņš mūsu organismam pavasarī.

Zaķkāposti

Zaķkāposti ir mans bērnības našķis. Un vēl joprojām tos ieraugot baudu ar lielu prieku. Mazās puķainās skābenītes, tā es mēdzu dēvēt zaķkāpostus. 

Zaķkāpostus jeb zaķskābenes var ēst no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Tomēr tieši pavasarī pirmie zaķkāposti, kas parādās virs zemes, ir vērtīgākie ar dažādākajiem vitamīniem un minerālvielām. Tie satur ļoti daudz C vitamīna, kas palīdz stiprināt mūsu imunitāti, kā arī attīrīt organismu un tonizēt to. Zaķkāpostu šķirnes ir vairākas un uzturā lietot var tās visas.

Zaķkāposti ēdienā

Zaķkāpostu lietošanas iespējas uzturā ir ļoti plašas, taču tos vislabāk ir ēst svaigā veidā – īpaši gardi ir arī ēdot tos vienus pašus bez piedevām. Tajā pašā laikā tos var lietot kopā ar jebkuriem citiem pavasara zaļumiem gan salātos, gan zupās, smūtijos utt. Tie ir arī lielisks papildinājums pamatēdieniem, tos uzkaisot virsū zupai, sautējumam, vārītiem kartupelīšiem utt. Pavasara zaļumi īstas vitamīnu bumbas.

Par citiem dabas labumiem lasi ŠEIT

“Kas tas bija, kas atjāja
Ar dūmainu kumeliņu?
Tas atnesa kokiem lapas,        
Zemei zaļu villainīti.”

Tev varētu arī patikt

Atbildēt