Gatavo.com Logo 512x512px

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis. Ja jau sparģelis varēja iedvesmot Romas imperatoru, tad Tev noteikti ir tas jānogaršo, ja neesi to izdarījis. 

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir sparģelis; tā vēsturi; kā to pagatavot un ko tas sniedz mums. 

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis, kas tas ir?

Sparģeļi ir zaļš dārzenis, kas ir viegli atpazīstams ar gariem, smailiem kātiem, kurus parasti grilē, tvaicē vai grauzdē. Tas ir pazīstams kā pavasara dārzenis.

Sparģeļi (Asparagus officinalis) ir dārzeņi, kas nāk no Asparagaceae ģimenes. Šajā augu ģimenē ir vairāk nekā 200 sugu. Dažas sugas audzē kā dekoratīvus augus. 

Sakarā ar importu no Ķīnas, Peru un Vācijas, tos var ēst visu gadu. Tā sezonalitāte arī padara sparģeļus dārgākus nekā citi dārzeņi, un garša mainās atkarībā no tā, kur tie ir audzēti. 

Sparģeļu vēsture

Sparģeļi pirmo reizi tika audzēti Grieķijā vairāk nekā pirms 2500 gadiem, un tie uzskatīts, ka arī senie romieši to ir audzējuši un baudījuši kā ēdienu. To atklāja augam savvaļā. Agrīnās kultivētās sparģeļu versijās bija plānāki kātiņi un krāsa bija tumšāka nekā sparģeļiem, kurus mēs šodien atrodam zemnieku tirgū. Tam bija arī rūgtāka garša.

Lielākā daļa dārzeņu ir viengadīgie, kas nozīmē, ka tie jāstāda katru gadu. Sparģeļi ir viens no nedaudzajiem daudzgadīgajiem dārzeņiem, kas nozīmē, ka tie atgriežas gadu no gada. Tāpēc dažreiz joprojām var atrast savvaļā augošus sparģeļus.

Sparģeļi aug mērenā vai subtropu klimatā, augsnēs, kas nav pārāk skābas. Mūsdienās Ķīna, Taizeme, Meksika, Peru un Vācija ir lielākās pasaules sparģeļu audzēšanas valstis. 

Sparģeļu veidi

sparģeļi baltie un zaļie

Lai arī zaļie sparģeļi ir visizplatītākie, iespējams, esat redzējuši vai nobaudījuši violetos vai baltos sparģeļus. Violeto sparģeļu garša parasti ir nedaudz saldāka nekā zaļo, savukārt baltajiem sparģeļiem ir maigāka garša. Baltos sparģeļus lielos daudzumos audzē Francijā, tāpēc tie parasti sastopami Eiropā. Dārzenis tiek audzēts pilnībā pazemē, tāpēc krāsu veidojošais hlorofils nekad neattīstās, un kātiņi paliek balti.

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis ieguvumi veselībai

Sparģeļi ir lielisks šķiedrvielu avots, bez holesterīna un ar zemu kaloriju un tauku saturu. Starp dārzeņos atrodamajiem mikroelementiem, tas visvairāk satur K vitamīnu un B9 vitamīnu (folātus). 

No tā var arī iegūt  ikdienas ieteicamos A, C un E vitamīnus, kā arī fosforu, kāliju un olbaltumvielas.

Sparģeļu ēšanai ir daudz papildu priekšrocību. Tas var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu, palīdzēt gremošanai un acu veselībai. 

Tomēr kā jau ar jebkuru produktu, ar to nevajadzētu pārforsēt un lietot mēreni.

6 viegli veidi kā pagatavot sparģeļus

Garšīgais pavasara dārzenis sparģelis

Svaigiem sparģeļiem ir neatvairāma salda un asa tekstūra, ja tos bauda neapstrādātus. Vārot šķiedrveida zaļumus, tiek iegūtas jaunas garšas. Dabiski garšīgajam aromātam nav vajadzīgs vairāk nekā eļļa, sāls un pipari. 

Sparģeļus var pagatavot uz plīts, cepeškrāsnī vai pat uz grila, ja vēlies gatavot ārā. Cepeškrāsns, tiem piešķir ar kūpinājumu garšu, savukārt tvaicēšana uztur tos spilgti zaļus un sulīgus. 

Izmēģini un atrodi savu iecienītāko sparģeļu pagatavošanas veidu:

Vārīti sparģeļi

Cepti sparģeļi

Sautēti sparģeļi

Interesanti fakti par sparģeļiem

  • No sēklām līdz ražas novākšanai nepieciešami trīs gadi. Kad tie sāk aug, sparģeļu augus var apgriezt katru pavasari 15 vai vairāk gadus. Augi kļūst spēcīgāki otrajā gadā, un nākamajā pavasarī daži augi sasniedz zīmuļa diametru, norādot, ka ir gatavi novākšanai.
  • Vistas var palīdzēt audzēt sparģeļus. 2010. Gada tika veikt pētījums, nezāļu augšana tika samazināta līdz 90 procentiem pēc tam, kad vistas tika izlaistas sparģeļu laukā – neradīja negatīvu ietekmi uz kultūru. Un ap sparģeļiem bija izravēta zāle. 
  • Ķīna ir sparģeļu ražošanas lielvalsts. Nākamie tuvākie “konkurenti” ir Peru, savukārt Vācija, ASV.
  • Mičigana, ir pasaules pasludinātā sparģeļu galvaspilsēta. Apgabals ražo divas trešdaļas valsts sparģeļu un katru gadu jūnijā rīko Nacionālos sparģeļu svētkus, lai svinētu ražu. 
  • Baltie sparģeļi nav ģenētiski balti. Tie kļūst balti saules gaismas trūkuma dēļ. 
  • Sparģeļi pane sāli. Sparģeļi, kuru izcelsme ir Vidusjūras baseina smilšainās, dažreiz sāļajās augsnēs, sāļumu panes labāk nekā lielākā daļa parasto nezāļu. Mūsdienu lauksaimnieki bieži paļaujas uz ķīmiskajiem herbicīdiem, lai pārvaldītu nezāļu augšanu, kas ir darbietilpīgākais aspekts sparģeļu ražošanā, taču akmens sāls bija vecmodīga alternatīva. Tomēr tas nav ļoti ieteicams – sparģeļi var panest sāli, bet blakus esošie augi to nepieļaus. 
  • Sparģeļu augiem ir seksuāla diferenciācija. Sēklās audzētu sparģeļu rezultātā vīriešu un sieviešu augi sajaucas 50/50. Ziedi starp abiem izskatās nedaudz atšķirīgi, un sieviešu augi rada sarkanu ogu, kas novirza enerģiju no veģetatīvās augšanas, kas padara tos mazāk produktīvus. Šī iemesla dēļ galvenās komerciālo sparģeļu šķirnes ir ģenētiski vīriešu kloni.
  • Mīlestība pret Sparģeļu iedvesmoja. Augusts bija dārzeņa pazinējs, viņš organizēja elites militārās vienības, lai viņam atnestu sparģeļus. Slavenās sparģeļu flotes impērijā veica apļus, lai labākās šķirnes ievestu atpakaļ Romā, savukārt ātrākie skrējēji tika nodarbināti, lai nestu svaigus sparģeļus augstu Alpos, kur tos varēja sasaldēt vēlākai izmantošanai.

Seko Gatavo.com un tur noteikti ieraudzīsi vēl lieliskas sparģeļu receptes.

 

Tev varētu arī patikt

Atbildēt